Општество

Конкурс за најдобар цртеж на тема „Мојот дом“ »

mojot_dom_konkurs_lice_v_lice

11:53 pm | Целта на овој повик е да се поттикне детската креативност и фантазија, но, во исто време, сите заедно, да размислуваме за правото на домување на секој човек. Платформата за активизам „Лице в лице“,…

Nov 10 2014 / No Comment / Read More »

Одбележување на Денот на полскиот јазик и култура »

den_na_polskata_kultura

07:00 am | По повод 55 години од полонистиката во Македонија, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и Амбасадата на Република Полска во РМ организираат свечено отворање на настанот „Ден на полскиот јазик и полската…

Nov 10 2014 / No Comment / Read More »

Саем на француски студии »

knigi_kup

09:00 am | Француската влада преку Француската амбасада, секоја година доделува одреден број стипендии на македонските студенти за постдипломски студии во Франција.   Одделот за високо образование Кампус Франс при Францускиот институт во Скопје, организира Саем…

Nov 9 2014 / No Comment / Read More »
Настани

Канческа-Милевска се сретна со младата виолинистка Ева Богоевска »

eva bogoevska kanceska milevska 1

05:36 pm | Настапот на Ева Богоевска во Санкт Петербург, која е добитник и на многу државни и меѓународни награди, беше поддржан…

Nov 12 2014 / No Comment / Read More »

Концерт на етно групата „Монистра“ во Охрид »

Monistra_-_Monistra

12:15 pm | Со досегашните концерти и настапи во Република Македонија и на меѓународни фестивали , групата “ Монистра ” се етаблира…

Nov 12 2014 / No Comment / Read More »

Десет македонски автори се претставија на фестивалот „Паратисима“ во Торино »

festival_partissima_torino_2014

11:27 am | Десеттото издание на Паратисима Торино беше отворено за јавноста пет дена и привлече 82.814 посети. Селектираните уметници од Првиот…

Nov 12 2014 / No Comment / Read More »

Видеоарт на Зоран Попоски на фестивалот „Гиф“ во Португалија »

videopoetry_proekt

10:45 am | Второто издание на фестивалот, под мотото Видео/арте, се одржува во Музејот Вила Веља, од 17-23 ноември 2014. Видео проект…

Nov 12 2014 / No Comment / Read More »

Промоција на електронски зборник “Симбиоза на планетата“ во Куманово »

simbioza na planetata

10:03 am | “Симбиоза на планетата“ е прв електронски зборник од ваков тип и е реализиран со самофинансирање. Во Центарот за култура…

Nov 12 2014 / No Comment / Read More »

Одбележување на Денот на писателите во затвор »

denot_na_pisatelite_vo_zatvor_2014

09:46 am | Канцеларијата на потпретседателот на Меѓународниот ПЕН – “Поетики“ и „Разноликост“ – Колекција на поезија, фикција и есеј ќе го…

Nov 12 2014 / No Comment / Read More »

MOST RECENT

 1. Канческа-Милевска се сретна со младата виолинистка Ева Богоевска
 2. Концерт на етно групата „Монистра“ во Охрид
 3. Десет македонски автори се претставија на фестивалот „Паратисима“ во Торино
 4. Видеоарт на Зоран Попоски на фестивалот „Гиф“ во Португалија
 5. Промоција на електронски зборник “Симбиоза на планетата“ во Куманово
 6. Одбележување на Денот на писателите во затвор
 7. „Споменикот на Мајкл Џексон“ за почеток на Синедејс
 8. Нова поетска книга од Радован Павловски
 9. Книжевно пладне посветено на Бранко Варошлија
 10. Премиера на претставата „Ангел“ на МДС од Прилеп
 1. Marija: Ubavo proslavuvaat, ste ja napissale agendata, no da se navratevte malku na bogatata istorija na ova uccilisste, ako dobro se sekjavam toa bilo prvata uccitelska sskola vo Makedonija, potoa...
 2. sara manevska: moj pastor
 3. Златко Теодосиевски: А зошто тој самонаречен „Музеј на МНТ“ не си прави изложба во својот простор, туку ја узурпира Националната поставка во Даут пашин амам? Од каде тоа право да се симнува цела...
 4. Марина: Има една песна што се користи во документарецот, тажна е и се пее на грчки, многу сакам да ја дознаам, да ја сподели некој ако ја знае, јас никако да ја најдам.
 5. Симон: Кога толку внимамие би посветиле на неисправните автомобили од секој аспект, а посебно во поглед на издувните гасови, ефектите би биле неспоредливо поголеми. За животната средина, трошоците...
 6. Админ: Авторот на овој текст и уредник на cooltura.mk ги потврдува зборовите на Центарот за култура Битола и она кое веќе стои во текстот, дека иако мал број луѓе заминаа, агромното мнозинство го...
 7. Центар за култура Битола: Апсолутно е неточно дека во салата имаше 100 тина луѓе за време на проекцијата, напротив бројката на публиката беше помеѓу 750 – 800 лица, инаку салата има 847...
 8. Emilija: E ajde da vidime fotka od salata koga se prikazuvase filmot! Ova e od ceremonijata. Znaci v sala bev i jas, vo nea imase stotina luge za vreme na prikazuvanjeto na filmot Oblacite na Sils...
 9. Ljupco: Potpolno se soglasuvam so vas,no vo Kan i Venecija site denovi se polni salata,i publikata od drugite gradovi prestojuva tamu dodeka trae festivalot,a tuka od drugite gradovi doagaat samo...
 10. Админ: “Денеска (9 септември, вторник) во Serious Interests Agency (Ѓорѓи Пешков 6 / прв кат / 1000 Скопје / Македонија) во 20:00 часот ќе биде отворна изложба на Аљбан Муја „Именување“....

„Споменикот на Мајкл Џексон“ за почеток на Синедејс »

09:30 am | 13то издание на фестивалот на европски филм “Синедејс“ќе трае од 13 до 22 ноември. Утре (четврток, 13 ноември) започнува 13-то издание на фестивалот на европски филм – Синедејс. Во знакот на „баксузната“ 13-ка е и највата на организаторите – МКЦ кои велат: „За овој суеверен јубилеј ги превземавме сите анти-баксуз мерки за беспрекорно да уживате…

Nov 12 2014 / No Comment / Read More »
spomenik_na_Michel Jackson_film.jpg1

Концерт на етно групата „Монистра“ во Охрид »

12:15 pm | Со досегашните концерти и настапи во Република Македонија и на меѓународни фестивали , групата “ Монистра ” се етаблира како многу успешен презентер на македонската етно музика која се следи со силно внимание. На 22 ноември (сабота) во 20:00 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид концерт ќе одржи етно групата „Монистра“. Сите…

Nov 12 2014 / No Comment / Read More »
Monistra_-_Monistra

Десет македонски автори се претставија на фестивалот „Паратисима“ во Торино »

11:27 am | Десеттото издание на Паратисима Торино беше отворено за јавноста пет дена и привлече 82.814 посети. Селектираните уметници од Првиот саем на современа уметност – „Паратисима Скопје“, кои по учеството на саемот од 13-15 јуни во Младинскиот културен центар беа селектирани и наградени со учество на Паратисима Торино, се претставија со своите дела на десеттото издание…

Nov 12 2014 / No Comment / Read More »
festival_partissima_torino_2014

Форумот на словенските култури одбележува 10 години постоење »

02:37 pm | Во рамки на Форумот се реализира проектот „Сто словенски романи“, во кој учествуваат пет држави (Македонија, Србија, Словенија, Словачка и Русија) и досега се преведени 42 книги. Секоја од земјите има список со десет автори кои ќе ги преведува. Оваа година со поддршка од Министерството за култура издавачката куќа „Слово“ го преведе и го отпечати…

Nov 7 2014 / No Comment / Read More »
forum na slovenski kulturi 2

Промоција на електронски зборник “Симбиоза на планетата“ во Куманово »

10:03 am | “Симбиоза на планетата“ е прв електронски зборник од ваков тип и е реализиран со самофинансирање. Во Центарот за култура “Трајко Прокопиев“ во Куманово во четврток во 12 часот ќе биде промовиран првиот меѓународен електронски зборник “Симбиоза на планетата“, проект на клуб на книжевни творци “Симбиоза“. Зборникот е ставен на цд и содржи над сто песни…

Nov 12 2014 / No Comment / Read More »
simbioza na planetata

Урбана култура

btkrsh festival

Денеска започнува BTKRSH FSTVL 2014 »

11:13 am | BTKRSH FSTVL 2014, музички фестивал во организација на скопскиот уметнички колектив BTKRSH, ќе се одржи од 6 до 9 ноември 2014 на повеќе локации низ Скопје. BTKRSH Festival 2014 e…

Nov 6 2014 / No Comment / Read More »

Арс Акта – Билборд компаниите селективно ги објавуваат нашите дела »

umetnosta na bilbord 2 7

04:01 pm | Делото на Паскали „За секое семејство ДУПЛО – за доброто на Македонија“ третира еден општествено-социјален феномен на македонската прокрастинација во однос на…

Oct 30 2014 / No Comment / Read More »

Најавено третото издание на Македонскиот електронски фестивал »

makedonski_elektronski_festival

02:16 pm | По подолга пауза ” Digital Dance ” го најавува третото издание на Македонски Електронски Фестивал. Eден сосема посебен и ексклузивен настан наменет…

Oct 28 2014 / No Comment / Read More »

Ново издание на проектот „Уметност на билборд 2“ »

umetnosta na bilbord 2 8

12:54 pm | Арс Акта одлучи да го продолжи овој концепт во континуитет, секогаш со нов дискурс за визуелна комуникација и со поинаква методологија при…

Oct 28 2014 / No Comment / Read More »

Калеидоскоп

„МАЈАНА“ го доби својот дом »

ani-soro1

12:43 pm | „Мајана“ е новото ателје за современ накит што вечерва во 20 часот, ќе биде отворено во зграда на ССМ во близина на…

Oct 29 2014 / No Comment / Read More »

Јована Филиповиќ: „Where the wild things are“ е создадена од емоции кои дивеат и водат »

jovana filipovic 1

09:30 am | „Where the wild things are“ на дизајнерката Јована Филиповиќ на пистата на FWSK… 23 модни изгледи во една рамка, рамката наречена „Where…

Oct 28 2014 / No Comment / Read More »

“Модна недела Скопје” по десетти пат »

modna nedela 2014 1

11:20 am | Јубилејното 10-то издание на најголемиот моден настан во метрополата, Модна недела Скопје, овој пат во знакот на млади креативци и сензуална геометрија,…

Oct 23 2014 / No Comment / Read More »
hybrid vigor

Комбинација од “Just Because” и „ Ludus” »

12:23 pm | Вечерва, (четврток, 30.10.2014), со почеток во 20 часот во Just Because concept store, ќе биде промовирана заедничка колекција на познатите македонски етикети “Just Because” и „ Ludus”. „Κолеκцијата е заедничκи…

Oct 30 2014 / No Comment / Read More »

Став

UA-20274170-1