“Author Archive”
Stories written by alek_ris

Канческа-Милевска се сретна со младата виолинистка Ева Богоевска

eva bogoevska kanceska milevska 1

Настапот на Ева Богоевска во Санкт Петербург, која е добитник и на многу државни и меѓународни награди, беше поддржан од Министерството за култура … Петнаесетгодишната виолинистка Ева Богоевска, која на 6 ноември беше прогласена за победник и го освои „Лауреатот од прв степен“ на реномираниот Меѓународен фестивал за музика „Сребрен камертон“, кој се одржа во […]

November 12th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести | Read More »

КУД “Дримкол” со бројни активности во Азербејџан

drimkol vevcani 02

КУД “Дримкол” ја посетија најголемата винарија Аз Граната, во Агсу – Азербејџан. Со концерт на ансамблот свечено беше пуштена новата линија на вино од калинка, единствено во Кавказкиот регион. КУД “Дримкол” беше пречекано од првиот човек на винаријата г-дин Вугар Михаилов, познат бизнисмен во Азербејџан кој остана воодушевен од фолклорот на Македонија и изрази желба […]

November 12th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Промовирана „Јавна и културна дипломатија“ од Васко Шутаров

kulturna diplomatija shutarov 3

Ова е прво вакво дело што се осврнува на културата како значајна алатка во политиките меѓу државите … „Јавна и културна дипломатија“ е насловена книгата на авторот Васко Шутаров, во издание на „Матица Македонска“ која денеска беше промовирана во Порта Македонија. Претставувајќи ја книгата, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска рече дека станува збор за дело […]

November 11th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести | Read More »

Фотомедиа 2014 во Чифте амам

fotomedia 2014

Како куриозитет на оваа Фотомедиа, додека се разгледуваат фотографиите, ќе биде пуштана музика која е софтверски генерирана од имињата на сите автори кои испратиле свои дела на изложбата, имињата на нивните дела и имињата на сите вклучени во процесот на подготовка на оваа Фотомедиа … Во среда, 12 ноември, во галеријата Чифте амам, се отвора […]

November 11th, 2014 | Posted in Мултимедија,Настани,Топ Вести | Read More »

Дримкол од Вевчани го претстави македонскиот фолклор во Азербејџан

drimkol vevcani 2

Во преполнетата сала во колевката на културата во Азербејџан градот Агсу, КУД Дримкол од Вевчани одржа спектакуларен концерт во рамките на манифестацијата Денови на Македонското културно наследство, која се одрзува во Баку и Агсу, овие денови. КУД Дримкол од Вевчани ја воодушеви публиката со традиционални игри, изворни песни и носии од различни краишта на Македонија. […]

November 10th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Врачени четири решенија за национални пензии

dodeluvanje nagradi 5

На примателите, решенијата за национална пензија денеска им ги врачи министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, која истакна дека четворицата реномирани доајени на македонската култура со своето творештво оставиле значителен белег за идентитетот на македонската култура и уметност во Македонија … Македонската музичка легенда Вања (Лазарова) Димитрова, писателот Раде Силјан, истакнатиот културен работник од областа на […]

November 10th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести | Read More »

Отворена изложбата „100 години театар во Скопје“

forum na slovenski kulturi 03

Министерката за култура во своето обраќање пред присутните оцени дека постановката е скапоцен документ и приказ за развојот на институцијата, која е театарска гордост на Македонија, но и потврда за одличните односи помеѓу Србија и Македонија, како и за институционалната соработка помеѓу двата театарски музеи: српскиот и нашиот, новоформиран Музеј на македонскиот народен театар … […]

November 8th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести | Read More »

Министерството за култура ја доби 9-то ноемвриската награда на градот Велес

70 godini osloboduvanje veles 1

Министерството за култура – добитник на наградата 9-ти Ноември, највисокото признание на општината Велес за афирмација и популаризација на градот … По повод одбележувањето на 9-ти Ноември, Денот на општина Велес, како и 70 годишнината од неговото ослободување, денеска во салата „Бели мугри“ се одржа свечена седница на која беа врачени традиционалните Ноемвриски награди и […]

November 7th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести | Read More »

Ричард Галијано ги воодушеви битолчани

richard galijano 1

Големата сала на Центарот за култура во Битола, беше претесна за сите оние кои сакаа да го видат и чујат францускиот виртуоз на хармоника Ричард Галијано кој вчеравечер го отвори шестиот по ред „Фестивал на музика од светот“ … Во Големата сала на Центарот за култура, која беше полна до последно место, присутните уживаа во […]

November 7th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Форумот на словенските култури одбележува 10 години постоење

forum na slovenski kulturi 2

Во рамки на Форумот се реализира проектот „Сто словенски романи“, во кој учествуваат пет држави (Македонија, Србија, Словенија, Словачка и Русија) и досега се преведени 42 книги. Секоја од земјите има список со десет автори кои ќе ги преведува. Оваа година со поддршка од Министерството за култура издавачката куќа „Слово“ го преведе и го отпечати […]

November 7th, 2014 | Posted in Настани,Наука,Топ Вести | Read More »

UA-20274170-1