“Author Archive”
Stories written by alek_ris

Средба на Канческа-Милевска со амбасадорот на Иран во Македонија

kanceska milevska deleganica iran 3

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска се сретна со амбасадорот на Иран во нашата земја.На средбата стана збор за продлабочувањето на културните врски помеѓу двете земји, како и за воспоставувањето на поголема размена на проекти и уметници … Министерката Канческа-Милевска денеска во просториите на Министерството за култура оствари работна средба со амбасадорот на Исламската Република Иран […]

November 6th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести | Read More »

Соопштени резултатите од конкурсот за странски издавачи

kanceska milevska stranski izdavaci 3

Стручната комисија врз основа на исполнетите критериуми на конкурсот по разгледувањето на апликациите направи селекција на 16 дела од современата македонска книжевност кои ќе бидат преведени на 11 странски јазици (полски, српски, руски, германски, словенечки, украински, хрватски, француски, бугарски, црногорски, албански) … Вкупно четириесет пријави од 16 земји годинава пристигнаа во Министерството за култура на […]

November 6th, 2014 | Posted in Литература,Настани,Топ Вести | Read More »

Средба на министерката Канческа-Милевска со турскиот амбасадор Солендил

kanceska turski ambasador

Средба на министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска со турскиот амбасадор Омур Солендил … Министерката Елизабета Канческа-Милевска денеска во просториите на Министерството за култура се сретна со новоименуваниот амбасадор на Република Турција во Република Македонија, Омур Солендил. На средбата, двајцата соговорници потенцираа дека двете земји имаат традиционално одлична соработка која ги опфаќа сите сегменти од културата. […]

November 5th, 2014 | Posted in Настани | Read More »

Иницијатива за интензивирање на културните врски меѓу Македонија и Шпанија

kanceska spanski ambasador 2

Иницијатива за интензивирање на културните врски на Република Македонија со Кралството Шпанија … Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска оствари работна средба со новоименуваниот амбасадор на Кралството Шпанија, Рамон Абароа Каранза. На средбата, стана збор за иницијативата за продлабочување на соработката во областа на културата меѓу двете земји, и тоа преку поголема размена на експерти, […]

November 5th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести | Read More »

Изложба на графики од мал формат во Софија

bienale tetovo izlozba sofija

Ретроспективна изложба на графики од мал формат од Меѓународното биенале во Тетово, во салонот на Културно-информативниот Центар на Македонија во Софија … На 5 Ноември во салонот на Културно-информативниот центар на Македонија во Софија, ќе биде отворена ретроспективна изложба на графики од мал формат од Меѓународното биенале во Тетово. Организатори на изложбата се НУ Музеј […]

November 5th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Изложба на Чемерски по повод инаугурацијата во почесен член на Руската академија

chemerski 01

Изложба по повод инаугурацијата на академик Глигор Чемерски во почесен член на Руската академија … Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска синоќа во Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов се обрати на отворањето на изложбата под наслов „Во јадрото на Балканот – раката гледа“ на академик Глигор Чемерски. По повод инаугурација на академик Чемерски […]

November 5th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Конзервација на подните плочи во штипската црква „Свeти Никола“

obnova kultura 1

Со финансиска поддршка од Министерството за култура, во тек е конзервацијата на подните плочи во дворот на еден од најрепрезентативните сакрални објекти во Штип, соборната црква „Свети Никола“ … Станува збор за трикорабна базилика опкружена со тремови од западната, јужната и од северната страна. Подот е поставен во периодот на изградбата на црквата, во 1341 […]

November 4th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести | Read More »

Конзерваторски работи на манастирот „Св. Леонтиј“ во село Водоча

SVETI LEONTIJ VODOCA

Во тек се конзерваторско-реставраторски работи на покривната конструкција на манастирот „Св. Леонтиј“ во с. Водоча, проект предвиден во Програмата за заштита на културното наследство на Министерството за култура. Според предвидената динамика на реализација, планирано е проектот да се одвива до крајот на годинава, со што ќе се финализираат работите околу санирањето на покривот, во делот […]

November 3rd, 2014 | Posted in Топ Вести | Read More »

Македонија на Берзата за археолошки туризам во италијански Салерно

arheo turizam italija 4

Археолошки богатства, вкусна храна и природа. Предизвикаа интерес античките градови, мегалитската опсерваторија Кокино, како и убавите цркви од визнатиско време … Со голем интерес кај италијанската и светска публика помина претставувањето на културните богатства на Македонија на 17-то издание на Берзата за археолошки туризам во Италија, која од 30 октомври до 2 ноември се одржа […]

November 3rd, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести | Read More »

Студентите бесплатно секој четврток во МНТ

MNT Znak 01

Македонските студенти ќе имаат одлична можност да ги следат претставите во МНТ секој четврток. Предвидени се и други бенефиции и за неколку други целни групи … На студентите им даваме можност без надомест да ги посетуваат претставите, кои се во продукција на НУ Македонски народен театар, а се на репертоарот секој четврток. Од плаќање влезници […]

November 1st, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

UA-20274170-1