“Author Archive”
Stories written by admin1

Концерт на етно групата „Монистра“ во Охрид

Monistra_-_Monistra

Со досегашните концерти и настапи во Република Македонија и на меѓународни фестивали , групата “ Монистра ” се етаблира како многу успешен презентер на македонската етно музика која се следи со силно внимание. На 22 ноември (сабота) во 20:00 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид концерт ќе одржи етно групата „Монистра“. Сите […]

November 12th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Десет македонски автори се претставија на фестивалот „Паратисима“ во Торино

festival_partissima_torino_2014

Десеттото издание на Паратисима Торино беше отворено за јавноста пет дена и привлече 82.814 посети. Селектираните уметници од Првиот саем на современа уметност – „Паратисима Скопје“, кои по учеството на саемот од 13-15 јуни во Младинскиот културен центар беа селектирани и наградени со учество на Паратисима Торино, се претставија со своите дела на десеттото издание […]

November 12th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Видеоарт на Зоран Попоски на фестивалот „Гиф“ во Португалија

videopoetry_proekt

Второто издание на фестивалот, под мотото Видео/арте, се одржува во Музејот Вила Веља, од 17-23 ноември 2014. Видео проект од македонскиот дигитален уметник Зоран Попоски ќе бидe прикажан на фестивалот “Гиф – Енконтро де артес визуаис” во португалскиот град Вила Риал на 17 ноември 2014 година. Попоски се претставува со видео кое е дел од […]

November 12th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Промоција на електронски зборник “Симбиоза на планетата“ во Куманово

simbioza na planetata

“Симбиоза на планетата“ е прв електронски зборник од ваков тип и е реализиран со самофинансирање. Во Центарот за култура “Трајко Прокопиев“ во Куманово во четврток во 12 часот ќе биде промовиран првиот меѓународен електронски зборник “Симбиоза на планетата“, проект на клуб на книжевни творци “Симбиоза“. Зборникот е ставен на цд и содржи над сто песни […]

November 12th, 2014 | Posted in Литература,Настани,Топ Вести | Read More »

Одбележување на Денот на писателите во затвор

denot_na_pisatelite_vo_zatvor_2014

Канцеларијата на потпретседателот на Меѓународниот ПЕН – “Поетики“ и „Разноликост“ – Колекција на поезија, фикција и есеј ќе го одбележат Меѓународниот ден на писателите во затвор на Меѓународниот ПЕН со завршниот дел од активностите под мотото „Ослободи го зборот“. На книжевен настан му претходеа два конкурса за најдобар есеј и најдобра песна. Настанот ќе се […]

November 12th, 2014 | Posted in Литература,Настани,Топ Вести | Read More »

„Споменикот на Мајкл Џексон“ за почеток на Синедејс

spomenik_na_Michel Jackson_film.jpg1

13то издание на фестивалот на европски филм “Синедејс“ќе трае од 13 до 22 ноември. Утре (четврток, 13 ноември) започнува 13-то издание на фестивалот на европски филм – Синедејс. Во знакот на „баксузната“ 13-ка е и највата на организаторите – МКЦ кои велат: „За овој суеверен јубилеј ги превземавме сите анти-баксуз мерки за беспрекорно да уживате […]

November 12th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Нова поетска книга од Радован Павловски

radovan_pavlovski_se_slucuva_vecnost

Стихозбирката содржи осумдесетина песни кои се поделени во повеќе тематски циклуси – „Се случува вечност“, „Премногу живот“, „Семе за сеидба“, „Бел камен“, „Гостин во сонот“ и „Римска воденица“. Познатиот македонски поет, академикот Радован Павловски  во поетската едиција на скопски Макавеј, ја објави новата збирка песни со наслов „Се случува вечност“, која претставува нов предизвик  и […]

November 12th, 2014 | Posted in Литература,Настани,Топ Вести | Read More »

Книжевно пладне посветено на Бранко Варошлија

biblioteka brakja miladinovski Skopje

По повод 80 години од раѓањето и 10 години од смртта, Градската библиотека „Браќа Миладиновци“- Скопје, организира Книжевно пладне посветено на  македонскиот писател Бранко Варошлија. Чествувањето ќе се одржи денеска (среда,12 ноември) во Спомен- собатата на Миладиновци во Библиотека, со почеток во 12.00 часот. За делото на Варошлија ќе говори Данило Коцевски, а фрагменти од […]

November 12th, 2014 | Posted in Литература,Настани,Топ Вести | Read More »

Премиера на претставата „Ангел“ на МДС од Прилеп

angel pretstava na mds

Се работи за претстава преку која се развива љубовта кон  театарот кај младите во градот, бидејќи е наменета за најмладата популација и допира теми кои нив моментно ги преокупираат. ,,Ангел,, од Д.М.Ларсон, во режија на Гоце Саздано е претставата која Младинското драмско студио „Театар 4 Студио 5“ при центарот за култура „Марко Цепенков“ од Прилеп  […]

November 12th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Поетскиот караван на ДПМ во чест на Кочо Рацин

koco-racin

Во спомен – салата што го носи името на книгата на Рацин „Бели мугри“, во градската библиотека „Гоце Делчев“ во Велес, ќе учествуваат дваесетина истакнати македонски поети од повеќе генерации.   Поетскиот караван на Друштвото на писателите на Македонија утре (среда, 12 ноември), во 19 часот, настапува во Велес, во знак на одбележување на големиот […]

November 12th, 2014 | Posted in Литература,Настани,Топ Вести | Read More »

UA-20274170-1