“Author Archive”
Stories written by admin1

Конкурс за ликовни дела на тема „Книга и чај“

kniga i caj2

Најдобрите ликовни дела и автори ќе бидат наградени, а нивните ликовни дела ќе бидат презентирани на специјалната и репрезентативна изложба „Книга и чај“. Издавачката куќа Феникс и Фондацијата за културна и научна афирмација и презентација Македонија Презент, како организатори на традиционалната културна манифестација Фестувал на чајот и читањето, распишуваат Конкурс за ликовни дела на тема […]

November 11th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Промоција на книга од Никола Д. Сарајлија

kniga book

Книгата ќе ја промовира проф. Д-р Христо Петрески, стихови од книгата ќе интерпретира Крстинка Билјаноска, музичка изведба Ѓорги Трајков, гитара. Културно-Информативен Центар – Скопје организира промоција на книгата „Продавач на илузии“, од Никола Д. Сарајлија. Промоцијата е на 13 ноември 2014година (четврток) во Салон 19:19, почеток во 19:19 часот. Никола Д. Сарајлија, роден 1958 година […]

November 11th, 2014 | Posted in Литература,Настани,Топ Вести | Read More »

Комедијата „Црногорец во кревет“ гостува во Универзалната сала

crnogorec_vo_krevet2

Претставата  „Црногорец во кревет“ по својот жанр е урнебесна комедија која се занимава со црногорските обичаи, со сите маани и доблести на црногорскиот човек и е  сработена на многу духовит и хумористичен начин. Денеска (11-ти ноември, вторник)  со почеток во 20:00 часот во Универзална Сала – Скопје гостува урнебесната комедија „Црногорец во кревет“, која според […]

November 11th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Детски филмски фестивал Кидс фест во Скопје

Kids_Fest_b1 (3)

Првото издание на детскиот филмски фестивал Кидс фест кое ќе се одвива под мотото „Ајде да гледаме филмови, и ќе се одржи во Милениум и Cineplexx Скопје. Во рамките на првото издание на Кидс фест во периодот од 10 до 14 декември најмладите љубители на седмата уметност ќе имаат можност да гледаат интересни филмски премиери […]

November 11th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Конкурс за најдобар цртеж на тема „Мојот дом“

mojot_dom_konkurs_lice_v_lice

Целта на овој повик е да се поттикне детската креативност и фантазија, но, во исто време, сите заедно, да размислуваме за правото на домување на секој човек. Платформата за активизам „Лице в лице“, во пресрет на новиот број на единственото улично списание во земјава, креираше конкурс за ликовни творби во кој ги повикува сите деца […]

November 10th, 2014 | Posted in Општество | Read More »

Објавени „Статии и анализи за македонскиот јазик“ од Круме Кепески

Krume kepeski_predna korica2

Друштвото за издавачка дејност „Македоника“ од Скопје, неодамна ја објави книгата со досега непубликувани трудови на авторот на првата граматика на македонскиот јазик Круме Кепески со наслов „Статии и анализи за македонскиот јазик“. Книгата содржи статии, говори, предавања и разработени јазични прашања, што се однесуваат на општите согледувања на развојот на македонскиот јазик и за […]

November 10th, 2014 | Posted in Литература,Настани,Топ Вести | Read More »

Изложба „70 години слободно Куманово“

izlozba_70_godini_osloboduvanje_na_kumanovo

Автор на изложбата е кустосот, советник историчар Јасмина Глигоровска од Националната установа Музеј – Куманово. Изложбата ќе ја отвори Зоран Дамјановски, градоначалник на општина Куманово. Утре (11 ноември, вторник) во 13:00 часот во Кумановскиот музеј ќе биде отворена изложбата „70 години слободно Куманово“. На изложбата ќе бидат презентирани фото – постери (70 х 100 см.) […]

November 10th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Фотографија | Read More »

Поетскиот караван на ДПМ патува за Велес

book_at_sky (copy)

Поетскиот караван на Друштвото на писателите на Македонија продолжува во Велес, во знак на одбележување на големиот датум од македонската национална и културна историја: 75 години од објавувањето на стихозбирката „Бели мугри“ од Кочо Рацин. Во спомен – салата што го носи името на книгата на Рацин „Бели мугри“, во градската библиотека „Гоце Делчев“ во […]

November 10th, 2014 | Posted in Литература,Настани,Топ Вести | Read More »

Познатиот виoлинист Кирил Трусов настапува во Скопје

Kirill TroussovPhoto: Marco Borggreve

Со своите многубројни солистички настапи, Трусов стекнал углед на исклучителен уметник, а неговите концерти се многу високо оценети од голем број критичари во светот. На 12ти ноември (среда) во Македонскиот народен театар, концерт ќе одржи еден од најзначајните виолинисти на својата генерација – Кирил Трусов. На концертот Трусов настапува како солист и диригент на Камерниот […]

November 10th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

„Стројникот“ на Неделата на израелскиот филм во Кинотека

film_track2

Во Кинотеката на Македонија од вчера до 13 ноември за прв пат се одржува Неделата на израелски филм.   Ревијата во чиј фокус е израелската кинематографија продолжува денеска (10 ноември, понеделник) во 20:00 часот со филмот „Стројникот“. СТРОЈНИКОТ (The Matchmaker) Игран филм, Израел 2010, 112 мин., колор, блуреј Режија: Ави Нешер (Avi Nesher) Сценарио: Амир […]

November 10th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

UA-20274170-1