Home » Општество You are browsing entries filed in “Општество”

Скопската гимназија „Никола Карев“ го слави 70-от роденден

sugs_nikola_karev

СУГС гимназија „Никола Карев“ оваа година го прославува 70-тиот роденден.   Како дел од активностите, денеска (среда, 5 ноември) во 18:30 ќе биде промовирана и монографија за училиштето. По повод јубилејот од училиштето информираат: „Бројката кажува дека сме во годините на вистинска зрелост, кога се жнеат резулататите од напорната работа, од континуираното одење кон целта […]

November 5th, 2014 | Posted in Општество | Read More »

Одбележување на Денот на полонистиката во Македонија

den_na_polskata_kultura

По повод 55 години од полонистиката во Македонија, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и Амбасадата на Република Полска во РМ организираат свечено отворање на настанот „Ден на полскиот јазик и полската култура“. Настанот ќе се одржи на 10 ноември 2014 година (понеделник) од 11:30, во тркалезната сала на УКИМ. Во рамките на настанот […]

November 5th, 2014 | Posted in Општество | Read More »

Успешно завршен едукативно-музичкиот проект „Празнење батерии“

nastan_praznenje_baterii_agenda

8870 отпадни батерии, 208 мобилни телефони, 12 батерии од лап топ, 4 батерии од фото апарат и 30 мали акумулатори од алармни уреди се собраа за време на настанот наречен  “Празнење батерии”.   Повеќе од 2.500 млади го посетија музичко-едукативниот настан организиран од Гоу Грин во Клубот Хаванана на 24 октомври.  Посетителите кои дојдоа безбатерии […]

November 5th, 2014 | Posted in Општество | Read More »

Огромна посетеност на Саемот за вработување во Штип

saem_za_vrabotuvanje_stip

Саемот беше организиран од Агенцијата за Вработување на Република Македонија. Над 10.000 заинтересирани посетители присуствуваа на третиот Саем за вработување кој се оддржа во Безистенот во Штип. На саемот се претставија 32 компании од Македонија, од кои најзастапени беа од производствениот сектор. Големата заинтересираност имаше од двете страни каде и компаниите учеснички и барателите на […]

November 4th, 2014 | Posted in Општество | Read More »

Традиционална студентска планинарска тура на Водно

vodno-park-shuma

Традиционално, покровител на Планинарската тура е ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје проф. д-р Велимир Стојковски. На 5 ноември 2014 година (среда), ќе се одржи спортско-рекреативен, хуманитарен и забавен ден, Есенска студентска планинарска тура „Водно 2014”. Оваа спортска активност се одржува по повод  „13 Ноември” – Денот на ослободувањето на град Скопје. […]

November 4th, 2014 | Posted in Општество | Read More »

Повик за учество во првата школа за лидерство ПОЛИТЕА

skola_za_liderstvo_politea

Повикот е отворен за сите кандидати на возраст од 18 до 26 години од подрачјето на Општина Битола.   Центарот за европски развој и интеграција објавува повик за учество во првата генерација на школата за лидерство и јавни политики ПОЛИТЕА. Организаторите информираат: „Школата ќе се реализира во периодот од 10.11.2014 – 15.04.2015 и ќе се […]

November 4th, 2014 | Posted in Општество | Read More »

Он-лајн саем за кариера на ИАЕСТЕ

Online-Career-Fair-2014

ИАЕСТЕ Онлајн Саемот на Кариера се одржува од 03 до 14 ноември. Настанот чиј формат е електронски (онлајн) започна денеска (понеделник) со стартувањето на веб-страната www.onlinecareerfair.eu . Од ИАЕСТЕ велат: „Ова е голема шанса на сите студенти по енженеринг како и тазе дипломираните да разгледаат виртуелни штандови на голем број на водечки фирми од сите […]

November 3rd, 2014 | Posted in Општество | Read More »

Семинар за композитно производство во Прилеп

prilep-centar

На семинарот учесници и предавачи ќе бидат претставници од Русија, Италија, Германија, Унгарија од водечки компании во авионската и автомобилската индустрија. Од 04 – 06 ноември 2014, Микросам АД ќе биде домаќин на вториот семинар на тема „Автоматизација во композитното производство“, кој заедно со Институтот за современи композити и роботика (СКР) за прв пат го […]

November 3rd, 2014 | Posted in Општество | Read More »

Расправа за соработката на владиниот и граѓанскиот сектор и членството во ЕУ

eu_logo

Центарот за истражување и креирање политики и Полскиот институт за меѓународни прашања, огранизираа јавна расправа околу важноста за соработка помеѓу владините институции и граѓанскиот сектор  во време кога земјата цели кон полноправно членство во ЕУ.   Расправата се фокусираше на препораките на македонскиот истражувачки тим поместени во публикацијата „Граѓанското општество за ЕУ интеграциите на Западниот […]

November 1st, 2014 | Posted in Општество | Read More »

Авон донација за борба против ракот на дојка

kampanja_zasveti_rozozvo2

Козметичката компанија Авон ја заокружува октомвриската кампања со нова донација кон здружението „Борка“.   Компанијата Авон Македонија која овој октомври го одбележа со серија активности за подигнување на свесноста за ракот на дојка, реализираше и донација во висина од 15.000 долари на здружението „Борка – за секој нов ден“, за борбата против оваа болест. Овие […]

November 1st, 2014 | Posted in Општество | Read More »

UA-20274170-1