Home » Театар/Филм You are browsing entries filed in “Театар/Филм”

„Споменикот на Мајкл Џексон“ за почеток на Синедејс

spomenik_na_Michel Jackson_film.jpg1

13то издание на фестивалот на европски филм “Синедејс“ќе трае од 13 до 22 ноември. Утре (четврток, 13 ноември) започнува 13-то издание на фестивалот на европски филм – Синедејс. Во знакот на „баксузната“ 13-ка е и највата на организаторите – МКЦ кои велат: „За овој суеверен јубилеј ги превземавме сите анти-баксуз мерки за беспрекорно да уживате […]

November 12th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Премиера на претставата „Ангел“ на МДС од Прилеп

angel pretstava na mds

Се работи за претстава преку која се развива љубовта кон  театарот кај младите во градот, бидејќи е наменета за најмладата популација и допира теми кои нив моментно ги преокупираат. ,,Ангел,, од Д.М.Ларсон, во режија на Гоце Саздано е претставата која Младинското драмско студио „Театар 4 Студио 5“ при центарот за култура „Марко Цепенков“ од Прилеп  […]

November 12th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Комедијата „Црногорец во кревет“ гостува во Универзалната сала

crnogorec_vo_krevet2

Претставата  „Црногорец во кревет“ по својот жанр е урнебесна комедија која се занимава со црногорските обичаи, со сите маани и доблести на црногорскиот човек и е  сработена на многу духовит и хумористичен начин. Денеска (11-ти ноември, вторник)  со почеток во 20:00 часот во Универзална Сала – Скопје гостува урнебесната комедија „Црногорец во кревет“, која според […]

November 11th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Детски филмски фестивал Кидс фест во Скопје

Kids_Fest_b1 (3)

Првото издание на детскиот филмски фестивал Кидс фест кое ќе се одвива под мотото „Ајде да гледаме филмови, и ќе се одржи во Милениум и Cineplexx Скопје. Во рамките на првото издание на Кидс фест во периодот од 10 до 14 декември најмладите љубители на седмата уметност ќе имаат можност да гледаат интересни филмски премиери […]

November 11th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

„Стројникот“ на Неделата на израелскиот филм во Кинотека

film_track2

Во Кинотеката на Македонија од вчера до 13 ноември за прв пат се одржува Неделата на израелски филм.   Ревијата во чиј фокус е израелската кинематографија продолжува денеска (10 ноември, понеделник) во 20:00 часот со филмот „Стројникот“. СТРОЈНИКОТ (The Matchmaker) Игран филм, Израел 2010, 112 мин., колор, блуреј Режија: Ави Нешер (Avi Nesher) Сценарио: Амир […]

November 10th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Репертоар на Битолскиот народен театар

hamletmashina bitolski teatar (Copy)

Оваа седмица Битолскиот народен театар го одбележува јубилејот 70 години постоење.   Освен прославата на репертоарот ќе се најдат и претставите „Без паника“ и „Хамлетмашина“. 11.11. 2014(вторник)   19.30 ч. „Без паника“ автор: Мика Мулуаху режија: Благој Мицевски 12.11.2014 (среда)       19.30 ч. „Хамлетмашина“ автор: Хајнер Милер режија. Урбан Андраш 13.11.2014 (четврток)    19.30 ч. „Хамлетмашина“ автор: Хајнер […]

November 10th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Прогласени најдобрите филмови на фестивалот за планински филм – ЕХО

Print

Стручното жири во состав Влатко Галевски, Борјан Зафировски и Игор Анѓелков наградија четири филма. Од 3 до 6 ноември во кината „Милениум“ и „Фросина“ во Скопје се одржа петтото по ред издание на Фестивалот за планински филм – Ехо, каде што беа прикажани голем број на странски, но и македонски филмови, кои ја опфаќаат тематиката […]

November 10th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Успешен настап на Театар Комедија во Торонто

teatar komedija stjuardesi kanada 2

Meadowvale театар беше претесен за сите оние кои беа дојдени за хит претставата Стјуардеси од Марк Камолети во режија на Синиша Евтимов. На 7 ноември 2014 година во театарот Meadowvale, Театар Комедија успешно го оствари своето гостување во Торонто, Канада. Претставата беше одлично прифатена од публиката, која во најголем процент беа македонските иселеници кои живеат и […]

November 9th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

ЗУМ Унгарија вечер во Менада

zoom_hungary_skopje_programa

Организатор на ЗУМ Унгарија е Љубљанскиот меѓународниот фестивал за краток филм, со поддршка на Институтот Балаши од Будимпешта и Лекторатот по унгарски јазик, Скопје.   На 9 ноември 2014 (недела) во Менада ќе се одржи ЗУМ Унгарија – вечер на унгарски кратки филмови (фикција, експериментални, анимација, документарни) од млади унгарски режисери. Организатор на ЗУМ Унгарија […]

November 9th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Недела на израелски филм во Кинотека

nedela_na_izraelskiot_film

Во недела (9-ти ноември) свечено ќе биде отворена Неделата на израелски филм во Кинотеката на Македонија. Веќе од следниот ден, од понеделник (10-ти ноември), публиката ќе може да ги проследи петте филмови од овој циклус. Ова е прво вакво претставување на израелската кинематографија во Кинотеката и од таму велат дека се надеваат дека ќе прерасне […]

November 8th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

UA-20274170-1