Home » Театар/Филм You are browsing entries filed in “Театар/Филм”

Кинотека на Македонија на манифестацијата „Браќата Манаки во Истанбул“

manifestacija_braka_manaki_istanbul

Покрај филмските проекции, отворена е и изложба на фотографии на браќата Манаки, подготвена од м-р Роберт Јанкулоски, директор на Македонскиот центар за фотографија. Во организација на Мимар Синан универзитетот за фини уметности, проуцентската компанија ЕСР Филм од Турција и Кинотеката на Македонија, од 6 до 13 ноември 2014 година, во Истанбул, се одржува манифестацијата „Браќата […]

November 7th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Конкурс за најдобра филмска критика на Синедејс

writing

Оваа година, 13-то издание на фестивалот на европски филм CINEDAYS, ќе се одржи во периодот од 13  – 22 ноември, 2014 година. Поради успехот на минатогодишната иницијатива со конкурсот на филмска критика, така и оваа година, во рамките на овогодишното издание на фестивалот, повторно е објавен конкурс за најдобра филмска критика. Организаторите информираат: „Конкурсот е […]

November 7th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Краткометражната анимација „Денот на крвавите непца“ и во Скопје

Mobil Festival 2014 Poster

Во „Денот на крвавите непца“ станува збор за сиромашен „уметник-камикази“, кој се прехранува од своите дела, но не на традиционален начин.   Филмот што ја освои наградата за најдобра анимација на филмскиот фестивал Hollywood Weekly во Лос Анџелес ,краткометражна анимација „Денот на крвавите непца“, цртана на смартфон, од авторот Димитар Димитров од Бугарија, ќе се […]

November 7th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Театар Комедија со „Стјуардеси“ гостува во Торонто

stjuardesi_teatar_komedija

По изведбата на 50-та претставата “Ах љубов моја”, Театар Комедија оваа недела најавува уште еден значаен настан. Денеска (7 ноември 2014 година), Театар Комедија гостува во Канада, Торонто, во Meadowvale theatre, со најпознатата и најпосетувана претстава – “Стјуардеси” од Марк Камолети, а во режија на Синиша Евтимов. Ова гостување на Театар Комедија во Канада, е […]

November 7th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Охридскиот театар гостуваше во Општина Дебарца

Pat-okolu-svetot-Plakat

Претставата беше изведена за учениците од I до IV одделение од Основното училиште во Дебарца. Народниот театар од Охрид на 5 ноември гостуваше во Општина Дебрца село Мишеишта со детската претстава „Пат околу светот“ – режија Драгана Таневска, во изведба на актерите Билјана Билаловиќ, Сашо Ристески, Павел Маслов, Ивица Цонев.

November 6th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Скопје се подготвува за 13-от Синедејс

Cinedays_2014

Организатор на фестивалот е  Младинскиот културен центар-Скопје, а скопската публика годива ќе може да гледа  над 100 филмови, да се дружи со 200 гости,  да присуствува на 10 концерти и на 5 филмиски работилници. Годинешното 13 по ред издание на   фестивалот на европски филм CINEDAYS ќе се одржи од 13 – 22 ноември 2014 годинa. […]

November 6th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Вечер на кратки унгарски филмови во Скопје

zoom_hungary_skopje_poster

Филмскиот настан ЗУМ е меѓународна филмска иницијатива во Скопје во чиј фокус се современите продукции на кратки и документарни филмови. На 9 ноември 2014 (недела) во Менада ќе се одржи ЗУМ Унгарија – вечер на унгарски кратки филмови (фикција, експериментални, анимација, документарни) од млади унгарски режисери. Организатор на ЗУМ Унгарија е Љубљанскиот меѓународниот фестивал за […]

November 6th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Премиера на „Интерстелар“ и „Хектор…“ во Синеплекс

interstelar2

Режисерот, сценарист и продуцент на филмот „Интерстелар“, Кристофер Нолан, поставува провокативно прашање за тоа каде е местото на човековиот род меѓу ѕвездите. Филмот „Интерстелар“  на Кристофер Нолан во Синеплекс премиерно ќе биде прикажан на 6 ноември (четврток), на еден ден пред премиерата во САД. Човечкиот род својата судбина отсекогаш ја обликувало поместувањето на границите – […]

November 6th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

„До балчак“ само уште една седмица на репертоарот на Милениум

do_balcak_plakat

Кино Милениум потсетува дека филмот „До балчак“ кој се уште е актуелен бр.1 на македонските кино-благајни, на репертоарот ќе се прикажува само уште седум дена. Миленум и организаторот МКЦ го го започнаа одбројувањето на последните седум дена до стартот на 13-то издание на фестивалот на европски филм Синедејс, Освен „До балчак“ на репертоарот на Милениум […]

November 6th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Авантурата „Хектор во потрага по среќа“ и во нашите кина

Hector_and_the_Search_for_Happiness

Вооружен со љубопитство и храброст, Хектор одлучува да тргне во авантурата на животот – да ги испроба нешта кои никогаш не ги пробал, да посети места кои не ги посетил и да се обиде да го живее животот до максимум. Интересната и егзотична авантура „Хектор во потрага по среќа“ од денеска (6 ноември, четврток) стигнува […]

November 6th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

UA-20274170-1