Home » Настани You are browsing entries filed in “Настани”

Поетскиот караван на ДПМ во чест на Кочо Рацин

koco-racin

Во спомен – салата што го носи името на книгата на Рацин „Бели мугри“, во градската библиотека „Гоце Делчев“ во Велес, ќе учествуваат дваесетина истакнати македонски поети од повеќе генерации.   Поетскиот караван на Друштвото на писателите на Македонија утре (среда, 12 ноември), во 19 часот, настапува во Велес, во знак на одбележување на големиот […]

November 12th, 2014 | Posted in Литература,Настани,Топ Вести | Read More »

КУД “Дримкол” со бројни активности во Азербејџан

drimkol vevcani 02

КУД “Дримкол” ја посетија најголемата винарија Аз Граната, во Агсу – Азербејџан. Со концерт на ансамблот свечено беше пуштена новата линија на вино од калинка, единствено во Кавказкиот регион. КУД “Дримкол” беше пречекано од првиот човек на винаријата г-дин Вугар Михаилов, познат бизнисмен во Азербејџан кој остана воодушевен од фолклорот на Македонија и изрази желба […]

November 12th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Промовирана „Јавна и културна дипломатија“ од Васко Шутаров

kulturna diplomatija shutarov 3

Ова е прво вакво дело што се осврнува на културата како значајна алатка во политиките меѓу државите … „Јавна и културна дипломатија“ е насловена книгата на авторот Васко Шутаров, во издание на „Матица Македонска“ која денеска беше промовирана во Порта Македонија. Претставувајќи ја книгата, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска рече дека станува збор за дело […]

November 11th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести | Read More »

Фотомедиа 2014 во Чифте амам

fotomedia 2014

Како куриозитет на оваа Фотомедиа, додека се разгледуваат фотографиите, ќе биде пуштана музика која е софтверски генерирана од имињата на сите автори кои испратиле свои дела на изложбата, имињата на нивните дела и имињата на сите вклучени во процесот на подготовка на оваа Фотомедиа … Во среда, 12 ноември, во галеријата Чифте амам, се отвора […]

November 11th, 2014 | Posted in Мултимедија,Настани,Топ Вести | Read More »

Конкурс за ликовни дела на тема „Книга и чај“

kniga i caj2

Најдобрите ликовни дела и автори ќе бидат наградени, а нивните ликовни дела ќе бидат презентирани на специјалната и репрезентативна изложба „Книга и чај“. Издавачката куќа Феникс и Фондацијата за културна и научна афирмација и презентација Македонија Презент, како организатори на традиционалната културна манифестација Фестувал на чајот и читањето, распишуваат Конкурс за ликовни дела на тема […]

November 11th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Промоција на книга од Никола Д. Сарајлија

kniga book

Книгата ќе ја промовира проф. Д-р Христо Петрески, стихови од книгата ќе интерпретира Крстинка Билјаноска, музичка изведба Ѓорги Трајков, гитара. Културно-Информативен Центар – Скопје организира промоција на книгата „Продавач на илузии“, од Никола Д. Сарајлија. Промоцијата е на 13 ноември 2014година (четврток) во Салон 19:19, почеток во 19:19 часот. Никола Д. Сарајлија, роден 1958 година […]

November 11th, 2014 | Posted in Литература,Настани,Топ Вести | Read More »

Комедијата „Црногорец во кревет“ гостува во Универзалната сала

crnogorec_vo_krevet2

Претставата  „Црногорец во кревет“ по својот жанр е урнебесна комедија која се занимава со црногорските обичаи, со сите маани и доблести на црногорскиот човек и е  сработена на многу духовит и хумористичен начин. Денеска (11-ти ноември, вторник)  со почеток во 20:00 часот во Универзална Сала – Скопје гостува урнебесната комедија „Црногорец во кревет“, која според […]

November 11th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Детски филмски фестивал Кидс фест во Скопје

Kids_Fest_b1 (3)

Првото издание на детскиот филмски фестивал Кидс фест кое ќе се одвива под мотото „Ајде да гледаме филмови, и ќе се одржи во Милениум и Cineplexx Скопје. Во рамките на првото издание на Кидс фест во периодот од 10 до 14 декември најмладите љубители на седмата уметност ќе имаат можност да гледаат интересни филмски премиери […]

November 11th, 2014 | Posted in Настани,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Дримкол од Вевчани го претстави македонскиот фолклор во Азербејџан

drimkol vevcani 2

Во преполнетата сала во колевката на културата во Азербејџан градот Агсу, КУД Дримкол од Вевчани одржа спектакуларен концерт во рамките на манифестацијата Денови на Македонското културно наследство, која се одрзува во Баку и Агсу, овие денови. КУД Дримкол од Вевчани ја воодушеви публиката со традиционални игри, изворни песни и носии од различни краишта на Македонија. […]

November 10th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Објавени „Статии и анализи за македонскиот јазик“ од Круме Кепески

Krume kepeski_predna korica2

Друштвото за издавачка дејност „Македоника“ од Скопје, неодамна ја објави книгата со досега непубликувани трудови на авторот на првата граматика на македонскиот јазик Круме Кепески со наслов „Статии и анализи за македонскиот јазик“. Книгата содржи статии, говори, предавања и разработени јазични прашања, што се однесуваат на општите согледувања на развојот на македонскиот јазик и за […]

November 10th, 2014 | Posted in Литература,Настани,Топ Вести | Read More »

UA-20274170-1