Home » Музика You are browsing entries filed in “Музика”

Концерт на етно групата „Монистра“ во Охрид

Monistra_-_Monistra

Со досегашните концерти и настапи во Република Македонија и на меѓународни фестивали , групата “ Монистра ” се етаблира како многу успешен презентер на македонската етно музика која се следи со силно внимание. На 22 ноември (сабота) во 20:00 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид концерт ќе одржи етно групата „Монистра“. Сите […]

November 12th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

КУД “Дримкол” со бројни активности во Азербејџан

drimkol vevcani 02

КУД “Дримкол” ја посетија најголемата винарија Аз Граната, во Агсу – Азербејџан. Со концерт на ансамблот свечено беше пуштена новата линија на вино од калинка, единствено во Кавказкиот регион. КУД “Дримкол” беше пречекано од првиот човек на винаријата г-дин Вугар Михаилов, познат бизнисмен во Азербејџан кој остана воодушевен од фолклорот на Македонија и изрази желба […]

November 12th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Дримкол од Вевчани го претстави македонскиот фолклор во Азербејџан

drimkol vevcani 2

Во преполнетата сала во колевката на културата во Азербејџан градот Агсу, КУД Дримкол од Вевчани одржа спектакуларен концерт во рамките на манифестацијата Денови на Македонското културно наследство, која се одрзува во Баку и Агсу, овие денови. КУД Дримкол од Вевчани ја воодушеви публиката со традиционални игри, изворни песни и носии од различни краишта на Македонија. […]

November 10th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Познатиот виoлинист Кирил Трусов настапува во Скопје

Kirill TroussovPhoto: Marco Borggreve

Со своите многубројни солистички настапи, Трусов стекнал углед на исклучителен уметник, а неговите концерти се многу високо оценети од голем број критичари во светот. На 12ти ноември (среда) во Македонскиот народен театар, концерт ќе одржи еден од најзначајните виолинисти на својата генерација – Кирил Трусов. На концертот Трусов настапува како солист и диригент на Камерниот […]

November 10th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Концерт на „Палиндром“ во живо на Канал 103

palindrom_photo_by_aleksandar_nikov

Палиндром настапуваат во состав: Ерик Омерагиќ (бас гитара), Андреј Игњатовски (бас гитара) и Кристијан Новковски (тапани). Во најновото издание на радио серијалот „Ако никој не свири“ в недела  (9 ноември) во 22:00 часот во глувата соба на Канал 103 за првпат ќе настапи младиот скопски состав Палиндром. Триото Палиндром е формирано во јуни 2013 година […]

November 9th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Млади неафирмирани бендови од регионот ќе снимаат во профеионални студија

CRT_WORKSHOPS_LOGO_Final

 Програмата Converse Rubber Tracks настана од желбата на брендот Converse да обезбеди проект преку кој младата музичка заедница на Балканот ќе има можност да ја исполни својата креативност. Converse Rubber Tracks платформата го отвора конкурсот за бендовите од Македонија, Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина. Активностите во регионот започнуваат од овој месец и ќе траат […]

November 8th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Концерт на полскиот клезмери бенд „Жешов“

memorijalen-centar-evrei-makedonija(copy)

Песните што ги изведеуваат музичарите се традиционални клезмерски мелодии на источно – европските Ашкенази, аранжирани на начин да содржат традиционални и соврмени елементи. На 10 ноември 2014 година во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија, со почеток во 18.30 часот, ќе настапи полскиот клезмери бенд „ЖЕШОВ“. Групата „ЖЕШОВ“ во состав: Јацек Анишек – […]

November 8th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

„Денови на македонското културно наследство“ во Баку

KUD_Drimkol_1

КУД „Дримкол“ од Вевчани ќе ја претставува Република Македонија во Баку, Азербејџан, на манифестацијата „Денови на македонското културно наследство“. Од 9 до 11 ноември во главниот град на Азербејџан, Баку, и во градот – културна ризница – Агсу, ќе се одржат „Денови на македонското културно наследство“. Централно место на манифестацијата ќе заземе настапот на Културно-уметничкото […]

November 7th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Ричард Галијано ги воодушеви битолчани

richard galijano 1

Големата сала на Центарот за култура во Битола, беше претесна за сите оние кои сакаа да го видат и чујат францускиот виртуоз на хармоника Ричард Галијано кој вчеравечер го отвори шестиот по ред „Фестивал на музика од светот“ … Во Големата сала на Центарот за култура, која беше полна до последно место, присутните уживаа во […]

November 7th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Концерт на Шу Шу и Арлекин во МКЦ

xiuxiu2

Во најава на 13то издание на фестивалот на европски филм CINEDAYS, МКЦ го најавува концертот на американскиот бенд Xiu Xiu (Шу Шу) и локалните Арлекин. Концертот ќе се одржи денеска (7 ноември во МКЦ – Кино Фросина), со почеток од 21 часот. Со име позајмено од кинескиот филм „Xiu Xiu: Sent Down Girl“, Xiu Xiu […]

November 7th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

UA-20274170-1