Home » Музика You are browsing entries filed in “Музика”

Составот „Палиндром“ во живо на Канал 103

Palindrom @ Kanal 103 - Poster by Filip Bukrshliev

Палиндром настапуваат во состав: Ерик Омерагиќ (бас гитара), Андреј Игњатовски (бас гитара) и Кристијан Новковски (тапани).   Во најновото издание на радио серијалот „Ако никој не свири“ в недела  (9 ноември) во 22:00 часот во глувата соба на Канал 103 за првпат ќе настапи младиот скопски состав Палиндром. Триото Палиндром е формирано во јуни 2013 […]

November 6th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Бојан Ивановски од Србија го отвора „Гитар фест“

gitara1

На отворањето на фестивалот за класична музика „Гитар фест“ ќе настапи младиот Бојан Ивановски од Србија – добитник на бројни меѓународни награди. Со гости од Србија и Бразил, меѓународниот фестивал за класична гитара П.С. Гитар фест ќе почне денеска (6 ноември, четврток), а ќе заврши во петок. Концертите ќе се одржат во Културно информативниот центар, […]

November 6th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Изложба и концерт на Томе Нешковски во Кавадарци

tomislav-neskovski

Традиционалната манифестација “Кавадаречка културна есен“ која годинава за шеесет дена (октомври/ноември) ќе донесе над 40 настани, продолжува со несмален интензитет. Настаните во Галеријата при Домот на културата продолжуваат денеска (среда, 5 ноември) со отворање на ликовна изложба на Томе Нешковски од Куманово. Нешковски истата вечер ќе одржи и концерт на фламенко гитара.

November 5th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Концерт на „Танец“ во АРМ

tanec

Концертот „Бисер песна и оро“ на „Танец“ е во рамките на годинашните Есенски музички свечености. Вечер (вторник, 4 ноември) во 20:00 часот во Домот на АРМ концерт ќе одржи Националниот ансамбл за народни игри и песни на македонија „Танец“. На програмата се: „Ој ти Пацо Дреновчанке“ „Вено пиле“ „Што рекох моме прорекох“ „Ранила мома“ „Рано […]

November 4th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Квартетот „Giovacchino“ ги отвори Есенските музички свечености

esenski_muzicki_svecenosti_2014

На концертот настапија солистите: Шо Акаматсу – прва виолина, Алина Губајдулина – втора виолина, Павле Савиќ –виолончело и Илин – Диме Димовски – контрабас.   Синоќа (03 ноември 2014 година, понеделник) во Музејот на град Скопје, со „222 Rossini“ – концерт на гудачкиот квартет „Giovacchino“ од  Хрватска, беа отворени годинешните Есенски музички свечености. На концертот […]

November 4th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Концертниот проект METAL ALL STARS во Скопје

metal_all_stars

„Таксират“ во рамки на офф-програмата на шеснаесеттото издание на фестивалот го претставува славниот концертен проект, вистинскиот хеви-метал спектакл насловен METAL ALL STARS. Концертот ќе се одржи на 26. ноември во Скопје, во „Денсинг сала“ на Младинскиот културен центар. Организаторите велат: „Ова е единствена можност вистинските љубители на метал и рок’ен’рол музиката на едно место да […]

November 2nd, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Заокружување на Кавадаречката културна есен

dom na kultura ivan mazov-klime kavadarci

Манифестацијата „Kавадаречка културна есен“ која годинава се одржува во месеците октомври и ноември, донесе шеесетина настани. Во четврток и петок, на 13 и 14 ноември, во салата на Домот на културата „Иван Мазов Климе“ ќе се одржи најновото издание на Меѓународниот натпревар по камерна музика “КМК 2014“, кој Домот на културата го организира заедно со […]

November 2nd, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Аплаузи за „Дуото Кировски“ во Софија

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Концертот на „Дуо Кировски“ во Софија го организираше Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија со поддршка на македонското Министерство за култура. Пред полн салон на Музичкиот центар “Борис Христов” во Софија,синоќа концерт одржа нашето познато музичко „Дуо Кировски“ – Маја Шутевска-Кировска на пијано и Љубиша Кировски на виолина и виола. Пред публиката во Софија […]

November 1st, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Битола во очекување на виртуозот на хармоника Галијано

rishar_galiano2

Ричард Галијано, францускиот виртуоз на хармоника ќе го отвори шестиот по ред „Фестивал на музика од светот“ кој од 6-ти до 8-ми ноември ќе се одржи во Битола. Галијано ќе настапи заедно со светски познатиот “Тангарија Квартет“ од Франција. Нивната музика е комбинација на Ј.С. Бах, тангото, валцерот,  самбата и салсата. „Почестени сме што на […]

November 1st, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

Големо затворање на проектот „Македонско девојче“ на Каролина

zatvoranje_na_makedonsko_devojce

На овој концерт Каролина ќе ги изведе повеќето песни од двата албума „Македонско девојче 1“ и „Македонско девојче 2“ заедно … еден различен концепт од концептот виден во Македонската Опера и Балет во февруари оваа година. Големото затворање на најуникатниот македонски проект во изминативе 10 – ина години – „Македонско девојче“ со Каролина ќе се […]

November 1st, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести | Read More »

UA-20274170-1