Home » Урбана култура You are browsing entries filed in “Урбана култура”

Денеска започнува BTKRSH FSTVL 2014

btkrsh festival

BTKRSH FSTVL 2014, музички фестивал во организација на скопскиот уметнички колектив BTKRSH, ќе се одржи од 6 до 9 ноември 2014 на повеќе локации низ Скопје. BTKRSH Festival 2014 e повеќедневен настан кој трае четири дена (6-9 ноември) и ќе се одвива во четири различни локации во Скопје (Дамар, Капан Ан, Излет, Сектор). Примарните ѕвезди […]

November 6th, 2014 | Posted in Настани,Урбана култура | Read More »

Арс Акта – Билборд компаниите селективно ги објавуваат нашите дела

umetnosta na bilbord 2 7

Делото на Паскали „За секое семејство ДУПЛО – за доброто на Македонија“ третира еден општествено-социјален феномен на македонската прокрастинација во однос на отворена и силна битка против институционалната автократија на големите економски монополи (јавни установи кои нудат комунални услуги) … Институтот за култура и уметност Арс Акта отсекогаш инсистирал на слобода на говорот, пред се, […]

October 30th, 2014 | Posted in Настани,Урбана култура | Read More »

Најавено третото издание на Македонскиот електронски фестивал

makedonski_elektronski_festival

По подолга пауза ” Digital Dance ” го најавува третото издание на Македонски Електронски Фестивал. Eден сосема посебен и ексклузивен настан наменет за вистинските уживатели на квалитетна електронска музика. По прекрасните два настана во Музејот на Современа Уметност третото издание на кое ќе настапат домашни артисти ќе се случи во Младинскиот Културен Центар- МКЦ Организаторите […]

October 28th, 2014 | Posted in Настани,Урбана култура | Read More »

Ново издание на проектот „Уметност на билборд 2“

umetnosta na bilbord 2 8

Арс Акта одлучи да го продолжи овој концепт во континуитет, секогаш со нов дискурс за визуелна комуникација и со поинаква методологија при селекцијата на автори … Денес (вторник, 28.10.2014 година) ќе бидат поставени 8 уметнички решенија на билборд локации низ градот Скопје, како дел од најновото издание на проектот „Уметност на билборд 2“ во организација […]

October 28th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност,Урбана култура | Read More »

Групата Ван Гог добитник на “2014 MTV Europe Music Awards”

Ван Гог

Со добивањето на ова признание “Van Gogh” ја продолжува трката за освојување на уште една награда – “MTV Worldwide Act”. Групата “Van Gogh” е добитник на годинашната престижна “2014 MTV Europe Music Awards” во категорија најдобар регионален изведувач. Со добивањето на ова признание “Van Gogh” ја продолжува трката за освојување на уште една награда – […]

October 25th, 2014 | Posted in Настани,Урбана култура | Read More »

Продолжен рокот за пријавување на „Лузер фест“

loser_fest_2014

„Таксират“ оваа година го најави враќањето на „Лузер Фест“ – фестивалот посветен на „таксиратот“ на младите неафирмирани музичари и по бројот на пристигнати пријави, обновувањето на оваа традиција веќе се покажа дека е долгоочекуван предизвик за музичарите за кои „лузер“ е подобар „таксират“ од „тезга“.   Финалниот рок за пријавување на бендовите е до 31. […]

October 23rd, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Урбана култура | Read More »

Музичкиот маратон „Од Вардар до Триглав“ и во МКЦ

plakat_od_vardara_do_triglava_skopje

Музичкиот маратон „Oд Вардар до Триглав“ предвидува есенска турнеја на три музички групи од три различни града и држави.   На 30ти октомври во МКЦ ќе се одржи музичкиот маратон „од Вардар до Триглав“. Настанот е во организација на словенечките организации Кино Шишка, Moonlee Records, Катаман во соработка со МКЦ Скопје, а е подржан од […]

October 19th, 2014 | Posted in Настани,Урбана култура | Read More »

Настап на Grant Hart и ESC Life во МКЦ

grant hart

Концертот на Грент Харт во МКЦ е во рамките на неговата 10 дневна источноевропска турнеја заедно со бендот ESC Life. Од 21:00 во Бифе МКЦ ќе настапи култниот Grant Hart, некогашен член на Husker Du и Nova Mob. За прв пат во Скопје ќе настапи со придружба на бенд! Кој е Грант Харт? Во 80те […]

October 18th, 2014 | Posted in Настани,Урбана култура | Read More »

Шесто издание на Де:сонанц

posteri

Шестото издание на Фестивалот за електронска музика и медиумска уметност де:сонанц, оваа година ќе се одржи од 22 до 25 октомври на различни локации низ градот. Фестивалот ќе биде отворен на 22 октомври во 20 ч., во Кинотека на Македонија со прикажување на најдобрите музички видеа од Германија за 2014 година, кои пред неколку месеци […]

October 17th, 2014 | Posted in Настани,Урбана култура | Read More »

Заврши првиот турнир во екстремни спортови

extreme_xhallenge_2014_skopje_1

Вчеравечер (04 октомври 2014 година, сабота) на новиот Скејт парк на кејот на Вардар заврши првиот Меѓународен турнир во екстремни спортови – Скопје 2014.   Градоначалникот на Гард Скопје, Коце Трајановски присуствуваше на дел од финалните обиди на вешти возења за освојување на првите места на Турнирот. Првото место од категоријата скејтери го освои Иван […]

October 5th, 2014 | Posted in Топ Вести,Урбана култура | Read More »

UA-20274170-1