Home » Урбана култура You are browsing entries filed in “Урбана култура”

METAL STAGE на овогодинешново издание на Бела Ноќ

steel temple white night gig

За сите љубители на жестоките метал звуци, вечерва ќе можат да проследат неколку атрактивни изведувачи… Вечерва 4-ти Октомври (Сабота), во склоп на случувањата на Бела Ноќ која ќе се случува низ целиот град, можност да се ужив на METAL STAGE-от во организација на МКЦ, на овогодинешново 10-то јубилејно издание на Бела Ноќ. Метал стејџот ќе […]

October 4th, 2014 | Posted in Настани,Урбана култура | Read More »

Диџеј Таламаска во Скопје

dj_talamasca_skopje

Денеска (сабота, 4 октомври 2014 година) со почеток во 22:00 часот, во спортскиот центар “Борис Трајковски” во Скопје ќе се случи настап на францускиот диџеј Таламаска.   Поводот за гостувањето на Таламаска во Скопје е промоција на неговиот нов албум “Левел 9”, кој неодамна го издаде еминентната издавачка куќа DACRU RECORDS. Интересен е фактот што […]

October 4th, 2014 | Posted in Музика,Урбана култура | Read More »

Орландо Воорн вечерва настапува во Капан Ан

orlando_voorn

Пионерот на холандската електронска музика, најмладиот победник на скреч натпревар ,”детроитскиот европеец” Орландо Воорн во сабота, 4 октомври ќе настапи во Капан Ан во Старата скопска чаршија.   Забавата во овој уникатен и автентичен простор е повторно во организација на куќата “Пјурсоул” зад која стои домашниот ДЈ – Томи Бојаџи под чија палка ќе биде […]

October 4th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Урбана култура | Read More »

Настап на Орландо Воорн во Капан Ан

orlando_voorn

Пионерот на холандската електронска музика, најмладиот победник на скреч натпревар ,”детроитскиот европеец” Орландо Воорн во сабота, 4 октомври ќе настапи во Капан Ан во Старата скопска чаршија. Забавата во овој уникатен и автентичен простор е повторно во организација на куќата “Пјурсоул” зад која стои домашниот ДЈ – Томи Бојаџи под чија палка ќе биде и […]

October 1st, 2014 | Posted in Музика,Настани,Урбана култура | Read More »

Да ја разбиеме монотонијата со „Фестивал на нови медиуми“

melani dimitrovska

На 10-ти овој месец со почеток во 18 часот Во Младинскиот културен центар – Скопје, ќе се одржи славење на кретивноста во вистинска смисла на зборот. За случувањето насловено INTERMEDIA DAY @ ФЕСТИВАЛ НА НОВИ МЕДИУМИ разговараме со еден од учесниците. Овој пат на „кул – тура“ со Мелани Димитровска. Таа е дипломираше моден дизјан на Европски […]

October 1st, 2014 | Posted in Настани,Став,Топ Вести,Урбана култура | Read More »

Тетовчаните „Скајрајз“ со нов сингл

skyrise

Младиот тетовски бенд „Скајрајз“ (Skyrise) го објави новиот сингл „We never say goodbye“. Ова е трет сингл од нивниот деби албум, насловен „To unknown“, кој пак ќе биде наскоро објавен. Новиот сингл е веќе поставен и на „јутјуб“ каналот на групата. „Скајрајз“ кој на 1. октомври ќе настапат како локална поддршка на култната канадската инди-поп […]

September 30th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Урбана култура | Read More »

Концерт на Електро култура во МКЦ

Elektro Kultura - Poster

Денеска (29 септември, понеделник) во киното Фросина ќе се случи долгоочекуваниот концерт на култниот музички проект Електро Култура.   Електро Култура е соло проект зад кој стои Владимир Муратовски Диво – панкер и социјален поет од скопскиот асфалт, страствен вљубеник во музиката и неуморен хроничар на македонската андергрануд сцена речиси три децении. Неговата музика која […]

September 29th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Урбана култура | Read More »

Волонтерите на Црвениот крст денеска ќе изведат флеш моб

flesh_mob_crven_krst

Заедничко танцување, познато како флеш моб, на секој плоштад и во секој град во земјава, каде има канцеларија на Црвениот крст на Македонија, ќе се случи во сабота, точно на пладне, како финале на одбележувањето на Неделата на промоција на хумани вредности, (21 – 27 септември).   За таа цел, подготвена е и кореографија на […]

September 27th, 2014 | Posted in Општество,Топ Вести,Урбана култура | Read More »

Florian Kupfer вечерва настапува во Капан Ан

Kupfer_big

DJ Florian Kupfer (Берлин, Германија), овој петок (26 септември 2014) настапува во клубот Капан Ан. Florian е еден од најбараните и најпопуларни млади претставници на германската хаус сцена, фантастичен DJ и дел од реномираната издавачка куќа Long Island Electrical Systems (L.I.E.S), како и автор на “Feelin” – најголемиот хаус хит на 2013. Чест гостин во […]

September 26th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Урбана култура | Read More »

Музика од македонскиот DJ Tripnotic на National Geographic, Esquire и MTV

NGC Brain Games

Македонскиот продуцент и диџеј Емил Хаџи-Панзов, кој својата музика ја потпишува со псевдонимот Tripnotic, неодамна со својата музика беше присутен во две извонредно популарни телевизиски емисии во САД. Неговата песна Phantom е искористена во хит серијалот на каналот National Geographic – Brain Games. Речиси истовремено, песната се емитува и во новото кулинарско шоу Knife Fight, […]

September 23rd, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Урбана култура | Read More »

UA-20274170-1