Home » Калеидоскоп You are browsing entries filed in “Калеидоскоп”

Комбинација од “Just Because” и „ Ludus”

hybrid vigor

Вечерва, (четврток, 30.10.2014), со почеток во 20 часот во Just Because concept store, ќе биде промовирана заедничка колекција на познатите македонски етикети “Just Because” и „ Ludus”. „Κолеκцијата е заедничκи еκспеρимент на тема „Хибρид”. Лудус создава женсκи паρчиња облеκа што ги пρеоѓаат κатегоρиите, па таκа панталоните се воедно и з Нина Симовска е дизајнерка на […]

October 30th, 2014 | Posted in Калеидоскоп,Топ Вести | Read More »

„МАЈАНА“ го доби својот дом

ani-soro1

„Мајана“ е новото ателје за современ накит што вечерва во 20 часот, ќе биде отворено во зграда на ССМ во близина на КИЦ, односно спроти ГТЦ. Во знакот на спонтаноста домаќинките Андријана Андреева и Маја Донева на овој простор ќе ги изложуваат своите изработки на уникатен накит. „Ние сме среќните добитници на програмата „Инкубатор за […]

October 29th, 2014 | Posted in Калеидоскоп | Read More »

Јована Филиповиќ: „Where the wild things are“ е создадена од емоции кои дивеат и водат

jovana filipovic 1

„Where the wild things are“ на дизајнерката Јована Филиповиќ на пистата на FWSK… 23 модни изгледи во една рамка, рамката наречена „Where the wild things are“ за есен/зима 2014/ 2015 година, а создадена од умот и рацете на дизајнерката Јована Филиповиќ поддржана од „Bаuerfeind“ и Министерство за култура на Република Македонија. Обоени во неутрални и монохроматски […]

October 28th, 2014 | Posted in Калеидоскоп,Топ Вести | Read More »

“Модна недела Скопје” по десетти пат

modna nedela 2014 1

Јубилејното 10-то издание на најголемиот моден настан во метрополата, Модна недела Скопје, овој пат во знакот на млади креативци и сензуална геометрија, започнува вечерва во Мултимедијален центар “Мала станица”. Овие 5 дена Скопје обоен во моден ритам, посетителите низ неколку локации ќе можат да ги погледнат најновите колекции на домашните дизајнери, но и на дизајнери […]

October 23rd, 2014 | Posted in Калеидоскоп,Општество,Топ Вести | Read More »

Изложба на отворено „Арт ограда“

art_ograda_izlozba

На отворањето на изложбата која Моден викенд Скопје ја организираше во соработка со Општина Карпош  присуствуваше и Бранка Доневска-Најдовска, главниот уредник на  „Теа модерна“, како генерален медиумски покровител на проектот. Изложбата на отворено „Арт Ограда“ составена од 16 големи пано-фотографии од креациите на модните дизајнери-учесници на претстојниот Моден викенд Скопје, од денеска е поставена на […]

October 23rd, 2014 | Posted in Калеидоскоп,Топ Вести | Read More »

Прва самостојна изложба на “MIKA DESIGN”

mikka

Вечерта на 16-ти октомври дизајнерката Катерина Микрут во скопското кафуле Concept 37 ќе ја претстави својата најнова колекција „Knitted solutions”(плетени решенија). Колекцијата содржи накит и модни додатоци инспирирани на една страна од традиционалните техники на рачно плетење, од друга од модерни форми и индустријал стил. Колекцијата е уште еден доказ дека плетењето донесува неограничени можности […]

October 16th, 2014 | Posted in Калеидоскоп,Топ Вести | Read More »

Британски експерти ќе држат предавања за модата во Скопје

modna nedela fashion week skopje 2011 (16)

Во рамките на десеттиот Моден викенд Скопје, под името „Современи  движења  во  модата-трендови,  продажба  и  блогирање“ предавања  ќе  одржат неколу британски модни експерти.   Станува збор за Роберт  Кавел-  Кларк,  Кендал  Робинс  и  Ребека  Рој  од Лондон како и тимот на домашниот моден сајт Stylist.mk , кои на 25 октомври  од 12 до 15 часот […]

October 7th, 2014 | Posted in Калеидоскоп | Read More »

Скопје Сити Мол го прослави вториот роденден

skopje_city_mall_2_rodenden

Вториот роденден на Скопје Сити Мол ќе остане запаметен како првата и најмасовна „rooftop” забава во Македонија.   На двете модни писти, зачекорија 20 прекрасни девојки и момци од целиот Балкан во најновите колекциите на модните брендови од молот. Вистинско модно шоу, финишираше со долна облека – момент кој го одзеде здивот на присутните. Топ […]

October 5th, 2014 | Posted in Калеидоскоп | Read More »

Топ модели од Балканот на вториот роденден на Сити Мол

skopje_city_mall_top_modeli1

Топ моделите од целиот Балкан, пристигнаа во Сити Мол на првото модно шоу од светски калибар, а организирано во саботата по повод вториот роденден на Скопје Сити Мол. Прекрасните момци и девојки го одзедоа здивот на Скопјани и Скопјанки, а и тие самите биле импресионирани од тоа колку убави луѓе здогледале на улиците и низ […]

October 5th, 2014 | Posted in Калеидоскоп | Read More »

Прв роденден на брендот П.С Фешн

PC_fashion_prv_rodenden

Брендот П.С.Фешн организира прослава на првиот роденден! Во Четврток(02.10.2014), П.С.Фешн со голема забава, попусти и торта ќе ја прослави првата година од присуството на овој бренд во Република Македонија.   Прославата е закажана по 16:00 часот, во проджниот салон на П.С.Фешн во Скопје Сити Мол.

October 2nd, 2014 | Posted in Калеидоскоп | Read More »

UA-20274170-1