Home » Калеидоскоп You are browsing entries filed in “Калеидоскоп”

„Ванг Гог“ ја повикува Македонија да гласа

van_gogh

Белградската рок група и една од најпопуларните во регионот, Ван Гог, повторно е во трка за наградата MTV Best Adria Act. Ван Гог веќе еднаш, во 2007 година ја освоија оваа најпрестижна награда во музиката а сега во трката се наоѓаат рамо до рамо со групите Vatra, Punčke, Gramatik и Who See кои благодарение на […]

September 25th, 2014 | Posted in Калеидоскоп | Read More »

“Гугл стрит вју” наскоро и за Македонија

google street view

Возилата на Гугл од понеделник во Македонија, Гугл стрит вју најпрво за Скопје и Битола … Почнувајќи од понеделник, на 29 септември улиците на Скопје и на Битола ќе бидат снимени со специјализираниот автомобил на Гугл од каде ќе се фотографираат улиците за панорамски фотографии од 360 степени. По Скопје и Битола, на ред ќе бидат […]

September 22nd, 2014 | Posted in Калеидоскоп,Топ Вести | Read More »

„Билките на баба Рада“ на турнеја низ Македонија

baba rada

За да им излезе во пресрет на сите обожаватели на баба Рада и нејзината книга Билките на баба Рада кои сакаат да се сретнат и во живо да поразговараат со својот омилен лик од ТВ-екраните, Издавачки центар ТРИ организира средби со читателите низ Македонија.   Читателите ќе имаат единствена и неповторлива можност да ги слушнат […]

September 16th, 2014 | Posted in Калеидоскоп | Read More »

Глобална медитација за мир

globalna_meditacija_za_mir

Светската иницијатива за глобална медитација за мир е моќна иницијатива подржана од илјадници институции, невладини организации и индивидуалци.   Во Македонија иницијатори се невладините организации: Уметност на живеење Македонија, СУНА – Организација за промовирање на вредностите на обединетите нации и организацијата Арт Лајф од Скопје. Клучниот настан ќе се оджи на 21 септември 2014 (недела) […]

September 14th, 2014 | Posted in Калеидоскоп | Read More »

Брендот „Парго“ на Катерина Ивановска од денеска достапен за младите

katerina_ivanovska

Дизајните изработени од македонскиот модел Катарина Ивановска, претопени во модната колекција со заштитен знак „Парго“ стануваат достапни за младите девојки и жени.   „Парго“ претставува спој помеѓу модерното и класичното и оваа колекција се наметнува како модна линија за секоја сезона, подобна за следбениците на убавината и модата. Издвојувајќи се од конкурентите по градското и […]

September 13th, 2014 | Posted in Калеидоскоп | Read More »

Македонските пионери во гејминг индустријата со сопствен производ

Tesseract Interactive

Македонското студио Tesseract Interactive работи на компјутерска игра која ќе се обиде да ја стави Македонија на мапата на светската гејминг индустрија. Се започна како хоби од неколку пријатели кои го формираа студиото Tesseract Interactive со цел да ја создадат една од првите професионално изработени македонски игри и истата да ја пласираат пред пошироката светска […]

September 10th, 2014 | Posted in Калеидоскоп,Топ Вести | Read More »

Зошто индексот на телесната маса е измама?

skinny-fat

Осигурителните компании забележаа дека дебелите сопственици на нивните полиси порано умираат од тие кои се со просечна тежина … Не толку одамна, дебелите луѓе се сметале за здрави, а докторите многу повеќе се загрижувале за ненахранетите Американци, од кои некои биле премногу сиромашни за да можат да купат хранливи намирници. Меѓутоа, новите технологии во производството […]

September 6th, 2014 | Posted in Калеидоскоп,Топ Вести | Read More »

Зборови кои не смеете да ги кажете во расправија

couple-in-love

Ви пречи што вашиот партнер по работното време виси на компјутерот, прави звуци додека јаде, кога ќе се изнервира пцуе како таксист, а ни љубовните способности не му се на завидно ниво во последно време. Иако не е паметно да се обидувате да го смените партнерот, бидејќи тоа главно ќе заврши неславно, сепак е добро […]

September 6th, 2014 | Posted in Калеидоскоп | Read More »

Секоја диета е добра ако се придржувате на препораките

ovoshje

Која било диета ќе даде слични резултати, а луѓето едноставно би требало да ја изберат онаа која најмногу им одговара и да се придржуваат според неа, објавија канадските научници, јави Би-Би-Си … Студијата објавена во списанието Journal of the American Medical Assoiation ги анализираше податоците на 48 различни диети. Експертите наведуваат дека сите диети го […]

September 4th, 2014 | Posted in Калеидоскоп | Read More »

Црвена, зелена и сина за поубав живот

crvena zelena plava

Една стара поговорка вели дека боите се насмевки на природата, а во секојдневниот живот нивната енергија може да се искористи за повеќе аспекти. Според истражувачите Ендрју Елиот и Маркус Мејер, всушност постојат малку емпириски истражувања за влијанието на боите врз психолошките функции на човекот, пишува списанието „Сенса“. Најпрактични се оние чии резултати лицето може да […]

August 31st, 2014 | Posted in Калеидоскоп | Read More »

UA-20274170-1