Home » Став You are browsing entries filed in “Став”

Како до ,,Симфонија на срцето“

simfonija na srceto

Членовите на Фејсбук групата Литературен Клуб ,,Браќа Миладиновци“, песните кои ги творат ги публицираа во едно заедничко литературно дело, кое ќе остане како трајна вредност во рамките на Македонската поезија, поддржана од автори на соседните Балкански земји, Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска,како и автори од Австрија и Германија и aвтори членови на Литературниот клуб “Браќа […]

October 23rd, 2014 | Posted in Литература,Став,Топ Вести | Read More »

Теа Беговска: Премиера на „Ајде да имаме секс“ овој петок

ajde da imame sex 3

Премиера на „Ајде да имаме секс“ на младата Теа Беговска пред скопската публика… Претставата „Ајде да имаме секс“ на младата режисерка Теа Беговска ќе биде премиерно претставена овој петок во просториите на ноќниот клуб “Балет“ Скопје , во 20 часот. Теа Беговска дипломираше на Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА на отсекот за мултимедијална (театарска и […]

October 2nd, 2014 | Posted in Настани,Став,Театар/Филм,Топ Вести | Read More »

Да ја разбиеме монотонијата со „Фестивал на нови медиуми“

melani dimitrovska

На 10-ти овој месец со почеток во 18 часот Во Младинскиот културен центар – Скопје, ќе се одржи славење на кретивноста во вистинска смисла на зборот. За случувањето насловено INTERMEDIA DAY @ ФЕСТИВАЛ НА НОВИ МЕДИУМИ разговараме со еден од учесниците. Овој пат на „кул – тура“ со Мелани Димитровска. Таа е дипломираше моден дизјан на Европски […]

October 1st, 2014 | Posted in Настани,Став,Топ Вести,Урбана култура | Read More »

Една друга перспектива за отворањето на “Браќа Манаки”

manaki sala 2014

Уште еден доказ дека скандалите, дури и кога реално ги нема, се тие кои билдаат читаност и се центарот на вниманието на критичката јавност… Викендов во Битола се отвори 35-то издание на фестивалот “Браќа Манаки”. Навистина бев непријатно изненаден кога видов текст кој се однесува на Првата фестивалска вечер и Свеченото отворање. Имено, во истиот […]

September 15th, 2014 | Posted in Настани,Став,Топ Вести | Read More »

На cool тура со Небојша Толески

nebojsha toleski 4

Модниот новинар во магазинот “Теа Модерна” и моден дизјанер Небојша Толески не почести со неговата четврта самаостојна колекција “Верига” претсавена пред очите на јавноста преку ревија во МКЦ. Научени на досега питомиот гламур кој му донесе посебни награди на Белградските модни недели и за најдобар светски израз, овој пат го видовме низ призмата на неговиот […]

June 18th, 2014 | Posted in Калеидоскоп,Став,Топ Вести | Read More »

Жан-Ив Лавоар: Горди сме што сме најстариот културен институт во Македонија

M. Lavoir

Неодамна Францускиот институт во Скопје го одбележа јубилејот  40 години постоење. За јубилејот, за функцијата на Институтот, за францускиот јазик и франкофонијата – од разговорот што за cooltura.mk го водевме со директорот Жан -Ив Лавоар. 1.Што значат 40-те години посетоење на Францускиот институт во Скопје? – Ние сме навистина горди што сме најстариот културен институт […]

April 21st, 2014 | Posted in Настани,Став,Топ Вести | Read More »

Зоран Џорлев: Младите се тие кои треба да ја чуваат и негуваат традицијата

zoran_dzorlev

На 23 март во МОБ со Свечена академија започна одбележувањето на јубилејот – 65 години постоење  на Ансамблот за народни песни и игри Танец. Ансамблот годинава е добитник и на највисокото државно признание „Свети Климент Охридски“, што според зборовите на директорот Зоран Џорлев е голема чест, но уште поголема обврска кон тоа што го работат. […]

April 7th, 2014 | Posted in Настани,Став,Топ Вести | Read More »

Маја Глигоровска (АППТ): За странците се спектакуларни Галичката свадба, Вевчанскиот карневал и македонската порција

maja_gligorovska_pr_appt

Во текот на 2013 година АППТ посети 14 интернационални саеми за туризам низ светот, склучи договори со бројни медиуми за рекламирање на туристичките можности и капацитети и организираше огромен број на ФАМ тури. За Македонија дознаа навистина многу луѓе, а за тоа зборува и бројот на туристи кој се’ повеќе расте. Агенцијата за промоција и […]

March 11th, 2014 | Posted in Настани,Став,Топ Вести | Read More »

Симеон Златев – Моне: Предметите наследени од генерациите се квасец во лебот наш насушен

photo by Angel Sitnovski Bojs (dobrivesti.mk)

Симеон Златев Моне е основач на Најмалиот етноошки музеј во светот, лоциран во с. Џепчиште, Тетово. Освен што е чувар на традицијата и убавото, Моне е расакажувач на стари и необични приказни и досетки, човек  кој предметите од Музејот ги оживеа и преку стих. Неодамна излезе од печат неговата книга „365 аманети“, резултат на серијалот […]

February 10th, 2014 | Posted in Настани,Став,Топ Вести | Read More »

Емил Алексиев: Образложение за доделената награда на Зимски салон

фото: Радио Слободна Европа

Образложение на Емил Алексиев, селектор на 15-тиот Зимски салон на ДЛУМ, за Големата награда. Ова се општите критериуми според кои беше извршена селекција на делата што пристигнаа на Зимскиот салон на ДЛУМ: 1. Делото на уметникот треба да биде завршено. Завршеноста на делото подразбира прифатливо рамниште на техничка изведба и реализација на идејата. Тоа, за […]

February 7th, 2014 | Posted in Настани,Став,Топ Вести,Уметност | Read More »

UA-20274170-1