Home » Уметност You are browsing entries filed in “Уметност”

Десет македонски автори се претставија на фестивалот „Паратисима“ во Торино

festival_partissima_torino_2014

Десеттото издание на Паратисима Торино беше отворено за јавноста пет дена и привлече 82.814 посети. Селектираните уметници од Првиот саем на современа уметност – „Паратисима Скопје“, кои по учеството на саемот од 13-15 јуни во Младинскиот културен центар беа селектирани и наградени со учество на Паратисима Торино, се претставија со своите дела на десеттото издание […]

November 12th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Видеоарт на Зоран Попоски на фестивалот „Гиф“ во Португалија

videopoetry_proekt

Второто издание на фестивалот, под мотото Видео/арте, се одржува во Музејот Вила Веља, од 17-23 ноември 2014. Видео проект од македонскиот дигитален уметник Зоран Попоски ќе бидe прикажан на фестивалот “Гиф – Енконтро де артес визуаис” во португалскиот град Вила Риал на 17 ноември 2014 година. Попоски се претставува со видео кое е дел од […]

November 12th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Конкурс за ликовни дела на тема „Книга и чај“

kniga i caj2

Најдобрите ликовни дела и автори ќе бидат наградени, а нивните ликовни дела ќе бидат презентирани на специјалната и репрезентативна изложба „Книга и чај“. Издавачката куќа Феникс и Фондацијата за културна и научна афирмација и презентација Македонија Презент, како организатори на традиционалната културна манифестација Фестувал на чајот и читањето, распишуваат Конкурс за ликовни дела на тема […]

November 11th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Изложба „70 години слободно Куманово“

izlozba_70_godini_osloboduvanje_na_kumanovo

Автор на изложбата е кустосот, советник историчар Јасмина Глигоровска од Националната установа Музеј – Куманово. Изложбата ќе ја отвори Зоран Дамјановски, градоначалник на општина Куманово. Утре (11 ноември, вторник) во 13:00 часот во Кумановскиот музеј ќе биде отворена изложбата „70 години слободно Куманово“. На изложбата ќе бидат презентирани фото – постери (70 х 100 см.) […]

November 10th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Фотографија | Read More »

Фотомедиа – Биенале на фотографија

fotomedia_2014_bilbord

На изложбата ќе бидат претставени околу 150 фотографии од сите седум континенти. Во среда, 12 Ноември, во галеријата Чифте амам, се отвора четиринаесеттото меѓународно биенале на фотографската уметност – Фотомедиа, во организација на Фото Клуб Елема од Скопје. ФК Елема опстои во скоро невозможни услови и успева да организира изложба која е значајна во светски […]

November 8th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Фотографија | Read More »

Италијански собирачи на соништа во Скопје

cirkus_na_sonistata

Оваа изложба, која е со гостувачки карактер, претставува дела од релационата уметност и се стреми да ја истражи визуелната сликовност на соништата. „ Циркус на соништата“ (Dream Circus Project) на авторот Даниеле Катали од Италија е насловот на патувачката изложба со која ќе се претстави во сабота (8 ноември, 2014 год.) во Мобилната/Монтажна галерија на […]

November 8th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Бугарската уметница Мариана Везарова изложува во Прилеп

mariana_vezarova_izlozba_prilep

„Едно лето“ е тематската изложба на слики од уметницата Мариана Везарова од Бугарија. Изложбата ќе биде отворена денеска (петок, 7 ноември) во 19:00 часот во галеријата на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. Ова е прво претставување на Везарова во Прилеп. – Убавината на природата, на мистичното кај  морето, тревите, дрвјата, цветовите тоа е […]

November 7th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

“Асоцијативни пејзажи” изложба на Анета Ивановска Симјановска

aneta_ivanovska_simjanovska

Анета Ивановска Симјановска слика енергично со последниот нерв од својата душа…   Во организација на Друштвото на ликовни уметници на Македонија во Галерија 8-Безистен, Стара скопска чаршија во петок (07 ноември 2014) во 20:30 часот ќе се отвори изложбата на академската уметница Анета Ивановска Симјановска. “Изложбата  на Апстрактни   слики   или   асоцијативни   пејсажи  е доста богата […]

November 7th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Петта изложба на „Плакарт“ во Истанбул

citizen2020_plakart2013

Поставката која е изложена во Универзитетот Мармара ја сочинуваат 50тина постери на финалисти од минатогодишниот конкурс на Скопје постер фестивалот на тема „Citizen2020“ чие финале се одржа во ноември во Младинскиот културен центар. Вчера (5ти ноември) во Истанбул, Турција бешеотворена изложбата на Плакарт – Здружението на графички дизајнери и Скопје постер фестивалот. Поставката која е […]

November 6th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Изложба на графики од мал формат во Софија

bienale tetovo izlozba sofija

Ретроспективна изложба на графики од мал формат од Меѓународното биенале во Тетово, во салонот на Културно-информативниот Центар на Македонија во Софија … На 5 Ноември во салонот на Културно-информативниот центар на Македонија во Софија, ќе биде отворена ретроспективна изложба на графики од мал формат од Меѓународното биенале во Тетово. Организатори на изложбата се НУ Музеј […]

November 5th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

UA-20274170-1