Home » Уметност You are browsing entries filed in “Уметност”

Од „ала франга“ до современа мода во Музејот на македонската борба

muzej na vmro - makedonska borba

Организатор на ревијата  е Музејот на Куманово во соработка со Музејот на македонската борба  –  Скопје. На 6 ноември (четврток), со почеток во 19.00 часот, во фоајето на Музејот на македонската борба,  ќе се одржи модна ревија под наслов Модните трендови и културата на живеење од „ала франга“  до современа  мода. Преку фотографии и оригинални […]

November 5th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Изложба на Чемерски по повод инаугурацијата во почесен член на Руската академија

chemerski 01

Изложба по повод инаугурацијата на академик Глигор Чемерски во почесен член на Руската академија … Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска синоќа во Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов се обрати на отворањето на изложбата под наслов „Во јадрото на Балканот – раката гледа“ на академик Глигор Чемерски. По повод инаугурација на академик Чемерски […]

November 5th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Изложба на Михаела Јовановска во Мала станица

izlozba_tragi_mihaela_jovanovska

Изложбата под наслов „Траги“ на Јовановска, формално може да се дефинира како амбиентална инсталација составена од повеќе сегменти, во која позиционираноста на делата во просторот провоцираат посакувана непосредна интеракција со набљудувачот. На 6 ноември 2014 година (четврток), со почеток во 20 часот, во НУ Национална галерија на Македонија, во објектот Мала станица, ќе биде претставена […]

November 5th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Изложба и концерт на Томе Нешковски во Кавадарци

tomislav-neskovski

Традиционалната манифестација “Кавадаречка културна есен“ која годинава за шеесет дена (октомври/ноември) ќе донесе над 40 настани, продолжува со несмален интензитет. Настаните во Галеријата при Домот на културата продолжуваат денеска (среда, 5 ноември) со отворање на ликовна изложба на Томе Нешковски од Куманово. Нешковски истата вечер ќе одржи и концерт на фламенко гитара.

November 5th, 2014 | Posted in Музика,Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

“WO-MAN” изложба на Христина Зафировска

wo_man_izlozba_hristina_zafirovska

Проектот со наслов “WO-MAN” на Христина Зафировска нуди една лична критика на се’ повулгарната експлоатација на жената во маркетинг-индустријата. Во организација на Културно информативниот центар (КИЦ) од Скопје, на 04.11.2014 година (вторник) во 20:00 часот, во Изложбениот салон – Империјал 2  ќе се отвори изложбата “WO-MAN” на академската уметница Христина Зафировска. Авторката има дипломирано на […]

November 3rd, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Изложба на Новица Трајковски во Прилеп

novica_trajkovski

Ова е прва самостојна изложба на Трајковски во Прилеп, кој годинава учествуваше на ликовната колонија Дрен 2014 , што ја организира Прилепскиот дом на културата. „Божествена љубов“ е тематската изложба на слики од Новица Трајковски, што ќе биде отворена во понеделник, 3 ноември во 18:30 часот во ликовниот салон на Центарот за култура „Марко Цепенков“ […]

November 2nd, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Филип Јовановски изложува во Тирана

majka_olimpija_1971_filip_jovanovski

Уметникот Филип Јовановски во рамки на двомесечниот резиденцијален престој во T.I.C.А Институтот за современа уметност во Тирана е дел од изложбата на тема „Раскажувањето како уметничка пракса“, заедно со останатите учесници Татита Шкирладѕе (Грузија), Јонида Беко (Тирана) и Саша Ткаченко (Белград). Изложбата беше отворена синоќа (30 октомври, 2014 година) во изложбениот простор „Тула“ во Тирана. […]

October 31st, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Во Кавадарци изложени дела од графичката работилница „Софија“

graficka_rabotilnica_sofija_bogdanci_izlozba_kavadarci

Традиционалната манифестација “Кавадаречка културна есен“ која годинава за шеесет  дена (октомври/ноември) ќе донесе над 40 настани, продолжува со несмален интензитет. Вечерва (четврток, 30 октомври) од 20:00 часот, во Галеријата при Домот на културата “Иван Мазов – Климе“ беше отворена изложба на дела од графичката работилница “Софија“ – Богданци, на која со дела од најновото издание […]

October 30th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Изложба на Мирјана Крстева Масетти во Куманово

mirjana_krsteva_masetti_izlozba_kumanovo

Крстева Масетти е основач и член на Мултимедиа Центар од Гевгелија и член на Друштвото на ликовни уметници на Гевгелија.Член е на ДЛУМ од 2010 година. В петок (31 октомври) во 19:30 часот во Уметничката галерија на Куманово ќе биде отворена самостојна изложба на Мирјана Крстева Масетти. Мирјана Крстева Массетти е родена 1979 година во […]

October 30th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

Изложба на Атанас Ботев во Мала Станица

atanas_botev_dezintegracii

Стилски, делата на Ботев варираат, а тоа е резултат на неговата номадска природа да не се закотвува на едно место но генерално неговата визуелна поетика ја следи линијата на наративниот постмодернистичкиот дискурс. Во среда (29 октомври) во 20:00 часот во Мала станица ќе биде отворена изложба на слики и цртежи од Атанас Ботев под наслов […]

October 29th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Уметност | Read More »

UA-20274170-1