Home » Наука You are browsing entries filed in “Наука”

Промоција на книга за македонските Евреи

promocija_makedonskite_evrei_vo_osmanliskite_popisi

Фонодот на Холокаустот на Евреите во Македонија ја организира промоцијата на книгата „Македонските Евреи во османлиските пописи од XVI и од XIX век“ од д-р Драги Ѓорѓиев.     Промоцијата ќе се одржи в четврток (16 октомври) во 12:00 часот во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија, а промотор ќе биде д-р Софија […]

October 14th, 2014 | Posted in Историја,Настани,Топ Вести | Read More »

„ХАЕМУС“ – Скопје со серија предавања од областа на археологијата

haemus coat of arms (Copy)

Центарот за научни истражувања и промоција на културата „ХАЕМУС“ – Скопје, организира серија предавања од областа на археологијата по повод „Меѓународниот ден на археологијата 2014‘, на ден 30.10.2014 година (четврток), во City Hall Center (поранешен Хард Рок), со почеток во 19:00 часот. Настанот е од промотивен карактер и се прави во соработка со Archaeological Institute of America, a основната цел […]

October 12th, 2014 | Posted in Археологија,Настани,Наука,Топ Вести | Read More »

Постојани музејски поставки во националните музејски установи

muzei 03

Преку овој проект музејските институции ќе добијат квалитетни постојани музејски поставки, атрактивно конципирани простори кои ќе имаат современи облици на презентација на музејските експонати и кои ќе дадат нова интеракција со посетителите … Министерството годинава заедно со 16-те национални установи од областа на музејската дејност ќе започне со реализација на долгогодишен проект за постојани поставки […]

October 10th, 2014 | Posted in Настани,Наука,Топ Вести | Read More »

Јордан Плевнеш на симпозиум “Како да се спаси Европа” во Франција

randevu so istorijata 1

Јордан Плевнеш ќе присуствува на симпозиумот “Како да се спаси Европа” во Блуа, Франција … Македонскиот писател Јордан Плевнеш, Ректор на Униеврзитетот за аудиовизуелни уметности, е почесен гостин на традиционалниот фестивал “Рандеву со историјата”, во францускиот град Блуа, познат по замоците на Лоара, кој што се одржува од 09 до 12 Октомври 2014. На овој […]

October 9th, 2014 | Posted in Настани,Наука,Топ Вести | Read More »

Серија предавања за Меѓународниот ден на археологијата

serija_predavanja_den_arheologija

Центарот за научни истражувања и промоција на културата HAEMUS, по повод „Меѓународниот ден на археологијата 2014 организира серија предавања од областа на археологијата. Предавањата ќе се одржат на 30 октомври 2014 (четврток), во City Hall CENTER (поранешен Хард Рок), со почеток во 19:00 часот. Настанот е од промотивен карактер и се прави во соработка со […]

October 7th, 2014 | Posted in Настани,Наука,Топ Вести | Read More »

Започнаа годинашните истражувања кај кумановско Црквиште

lokalitet crkviste 4

Започнаа годинашните археолошки истражувања на локалитетот Црквиште, крај Кумановско … Започнаа годинашните археолошки истражувања на локалитетот Црквиште, с. Клечовце, Кумановско, проект кој е поддржан во Програмата за заштита на културното наследство на Министерството за култура. Годинашните ископувања се одвиваат во насока на додефинирање на контурите на големата ранохристијанска базилика, за која се претпоставува дека датира […]

September 23rd, 2014 | Posted in Археологија,Настани,Топ Вести | Read More »

Отворена Втората изложба на работни археолошки фотографии

I место - 7000 year old selfie -pero_sinadinovski_tumba_madzari_2013

На археолошкиот локалитет и Музеј на отворено Тумба Маџари се отвори втората изложба на работни археолошки фотографии под наслов “Archaeology in progress” Vol.2, во организација на Здружението “Археологика”.   Целта на оваа изложба е да се промовира археологијата и да се претстават најдобрите фотографии изработени изминатите неколку години на археолошките локалитети низ Република Македонија и […]

September 22nd, 2014 | Posted in Археологија,Настани,Топ Вести,Фотографија | Read More »

Македонскиот комитет на ИКОМ на конференција во Златибор

icom

Од 8-10 септември 2014 година, во хотелот „Мона“ во Златибор, Република Србија, беше организирана регионална конференција на тема „Музеите и културниот туризам“.   Во текот на првите два дена наКонференцијата своите знаења и искуства поврзани со културниот туризам ги претставија 27 учесници од регионот (Србија, Македонија, Црна Гора, Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина), а […]

September 20th, 2014 | Posted in Археологија,Настани,Топ Вести | Read More »

Изложба на работни археолошки фотографии

izlozba_na_rabotni_arheoloski_fotografii

Здружението Археологика ја организира изложбата на работни археолошки фотографии “Archaeology in progress – Vol.2” што ќе биде отворена на 19 септември во 19:00 часот.   Отворањето на изложбата ќе биде во Неолитското село на археолошкиот локалитет Тумба Маџари, а ќе биде отворена викендите до крајот на септември. Изложбата е финансирана од Министерството за култура, а […]

September 18th, 2014 | Posted in Археологија,Настани,Топ Вести,Фотографија | Read More »

Продолжуваат истражувања на новата базилика на Хераклеја

herakleja_2_640

Продолжуваат археолошките ископувања на локалитетот Хераклеја, кои се реализираат со поддршка од Министерството за култура … Акцент на годинашните активности е ставен на доистражувањето на новата трикорабна базилика од ранохристијанскиот период, впечатлива архитектонска градба, која со својата големина го потврдува значењето на градот како мошне развиен епископски центар. За време на годинашните истражувања на оваа […]

September 16th, 2014 | Posted in Археологија,Настани,Топ Вести | Read More »

UA-20274170-1