Home » Фотографија You are browsing entries filed in “Фотографија”

Изложба „70 години слободно Куманово“

izlozba_70_godini_osloboduvanje_na_kumanovo

Автор на изложбата е кустосот, советник историчар Јасмина Глигоровска од Националната установа Музеј – Куманово. Изложбата ќе ја отвори Зоран Дамјановски, градоначалник на општина Куманово. Утре (11 ноември, вторник) во 13:00 часот во Кумановскиот музеј ќе биде отворена изложбата „70 години слободно Куманово“. На изложбата ќе бидат презентирани фото – постери (70 х 100 см.) […]

November 10th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Фотографија | Read More »

Фотомедиа – Биенале на фотографија

fotomedia_2014_bilbord

На изложбата ќе бидат претставени околу 150 фотографии од сите седум континенти. Во среда, 12 Ноември, во галеријата Чифте амам, се отвора четиринаесеттото меѓународно биенале на фотографската уметност – Фотомедиа, во организација на Фото Клуб Елема од Скопје. ФК Елема опстои во скоро невозможни услови и успева да организира изложба која е значајна во светски […]

November 8th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Фотографија | Read More »

Изложба на фотографии од Мајка Тереза во Софија

izlozba_fotografii_majka_tereza_kic_sofiuja

На 17 Октомври (петок) во 18:30 часот Културно-информативниот Центар на Р. Македонија во Софија во соработка со Спомен куќата на Мајка Тереза во Скопје, ќе ја претстави изложбата од автентични фотографии посветени на Мајка Тереза,од хрватскиот фоторепортер Звонимир Атлетиќ и архивски фотографии од животот на Мајка Тереза во родниот град Скопје.   Изложбата со наслов […]

October 17th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Фотографија | Read More »

Фото-натпревар „Емотивната страна на културата“

photografer

Од 15 октомври до 15 ноември 2014 год. сите љубители на добрата фотографија, аматери и професионалци, ќе можат да учествуваат на фото – натпреварот со авторски фотографии од овековечени моменти од концерти, претстави, перформанси и други културно-уметнички и забавни манифестации. Еуролинк осигурување го објави својот прв голем фото – натпревар во рамките на проектот „Денови […]

October 16th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Фотографија | Read More »

Изложба на фотографии со хаику поезија

izlozba_fotografii_haikiu_poezija

Утре (четврток, 16 октомври) во Домот на културата „Кочо Рацин“ во Скопје ќе биде отворена изложба на фотографии со хаику поезија.     Автор на изложбата е академската сликарска Валентина Хеил. Изложбата носи наслов „Хаику Индија“ и ќе биде отворена во 20:00 часот во Галријата „КО-РА“

October 15th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Фотографија | Read More »

Instargarm Фотографии од @botovacha во кафе бар „Кала“

botovacha_photo

Изложбата на фотографии снимани од мобилен телефон, пропратена со несекојдневен и невообичаен настан која се одржа во минатиот петок на кровот од терасата на хотел „Дувет“,од средата е поставена во кафе бар „Кала“.   Изложбата се состои од фотографиите направени со мобилен од Слободанка Тренчева – Боте, @botovacha и објавени на Instagram. Следејќи го својот […]

September 26th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Фотографија | Read More »

Фотографии од Дејан Крајчевски изложени во Германија

The Beauty of Macedonia_dejan_krajcevski

Во Универзитетската библиотека во Бохум, Германија, во тек е изложба на триесет и пет фотографии од Дејан Крајчевски, филмски професионалец и член на Друштвото на филмски професионалци на Македонија. Фотографиите се од повеќе места низ Македонија настанати при бирање на локации за снимање долгометражни и краткометражни филмови. „Кога сум во потрага по локации за снимање […]

September 25th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Фотографија | Read More »

Отворена Втората изложба на работни археолошки фотографии

I место - 7000 year old selfie -pero_sinadinovski_tumba_madzari_2013

На археолошкиот локалитет и Музеј на отворено Тумба Маџари се отвори втората изложба на работни археолошки фотографии под наслов “Archaeology in progress” Vol.2, во организација на Здружението “Археологика”.   Целта на оваа изложба е да се промовира археологијата и да се претстават најдобрите фотографии изработени изминатите неколку години на археолошките локалитети низ Република Македонија и […]

September 22nd, 2014 | Posted in Археологија,Настани,Топ Вести,Фотографија | Read More »

Изложба на астрофотографии „Небото над Македонија“

izlozba_na_astrofotografii

Денеска (22 септември 2014 година, понеделник) во 20:00 часот во Младинскиот културен центар ќе биде отворена изложба на астрофотографија „Небото над Македонија“.   На изложбата ќе бидат претставени фотографии од членовите на „Скопското астрономско друштво“ направени на различни локации низ Македонија. Целата е да се пренесат убавините и инспиративните глетки кои можат да се забележат […]

September 22nd, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Фотографија | Read More »

Изложба на инстаграм колаж фотографии „Секаде заедно“

instagram_fotografii_sekade_zaedno

Најдобрите инстаграм колаж фотографии од наградниот конкурс на ОНЕ, насловен како “СЕКАДЕ ЗАЕДНО” , од вчера до 24 септември ќе бидат изложени во Скопје Сити Мол. Посетителите ќе можат да ги погледнат фотографиите на дваесетте финалисти, но и фотографии на уште 40 други учесници. Наградниот инстаграм конкурс започна на 1 јули годинава, како продолжение на […]

September 19th, 2014 | Posted in Настани,Топ Вести,Фотографија | Read More »

UA-20274170-1